POMOC PRO TÝRANÉ OSOBY

Odbor sociálních služeb

18. 9. 2023

Je mi 29 let, mám dvě malé děti. S mým mužem jsme se brali velmi mladí, hned po škole, byla jsem těhotná, ale brali jsme se z lásky. Narodila se nám dcera a před půl rokem druhá. Můj muž nezvládnul péči o rodinu. Začala mu chybět volnost, bezstarostnost, užívání si života tak, jak si ho užívali jeho stejně staří svobodní kamarádi. Já byla doma s dětmi, muž se bavil do noci s kamarády, utrácel peníze, které jsme ale potřebovali na bydlení a na další rodinné výdaje. Netušila jsem, že přestal chodit do práce a že si půjčuje peníze.

Jednoho dne k nám domů přišel exekutor, oblepil vše, co mělo nějakou hodnotu. Můj muž řekl, že nechce žít život se závazky, že je na to ještě mladý a odstěhoval se od nás na ubytovnu. A na mě padnul velký strach. Co bude se mnou a s našimi krásnými holčičkami? Nejdříve jsem brečela, prosila, ale marně. Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Z čeho budu platit nájem a vše potřebné? Rodiče mi pomoct nemohli, mám jen mámu, a ta je invalidní. Jeho rodiče už nežijí. Budu řešit rozvod? Jak? Kde se mám obrátit, kdo mi pomůže? Pracovat nemůžu, malá má půl roku. Přestala jsem mít chuť na jídlo, žaludek jsem měla stažený strachy. Zhroutil se mi celý život.

Mám kamarádku, která se na mé trápení nedokázala dívat. Řekla mi, že byla před rokem v těžké životní situaci, a že ji pomohli v Poradně pro ženy a dívky. Doporučila mi, ať poradnu navštívím. Já? Nikdy jsem žádnou pomoc nepotřebovala. Co jim řeknu? Jak se na mě budou dívat? Prý tam pracují sociální pracovnice. Ale sociální pracovnice jsou přece protivné, přepracované ženské. Takovou jsem aspoň měla představu. Kamarádka mě nakonec objednala do poradny, kde mě taky doprovodila. Tušila, že bych tam sama nešla.

Výsledek? Příjemné prostředí, milé pracovnice. Ta moje mě vyslechla, nechala vybrečet a postupně jsme spolu hledaly řešení. Poradila mi, že by bylo dobré domluvit se s manželem, který už se mnou nechce žít, na rozvodu. Dále se mnou kontaktovala exekutora, se kterým se podařilo domluvit splátkový kalendář. Poradila mi, abychom se s mužem domluvili na svěření dětí do mé péče (manžel o děti nemá zájem) a na výživném na děti i na mě. Pomohla mi vyřídit dávky státní sociální podpory.

Samozřejmě to nebylo o jednom setkání. Pracovnice mi nejen poradila, co mám dělat a jak, ale také mě psychicky podpořila. Teď už se nebojím, že má situace nemá řešení. A poradnu můžu vřele doporučit všem, kteří prožívají třeba podobnou situaci a neví si s ní rady.

Lenka

Poradnu najdete na ulici Malý Koloredov 811 v Místku. Kontakty na sociální pracovnice poradny: 731 078 299, 731 492 840 a 731 626 993.