AKTUÁLNĚ: NA RADNICI JEDNAL KRIZOVÝ ŠTÁB

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

7. 3. 2022

V rámci nouzového stavu, který v České republice platí od pátku 4. března, krizový štáb aktivoval primátor Frýdku-Místku Petr Korč. Členům štábu zadal úkoly v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny do našeho města.

  • Frýdek-Místek veškeré kroky stanovuje v souladu s postupem Moravskoslezského kraje (resp. státu).
  • Klíčovou stanicí pro příjem uprchlíků zůstává Krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině (KACPU), od úterý 8. 3. však fungující na nové adrese v pavilonu A na ostravském výstavišti Černá louka, a to nonstop.
  • Služby centra KACPU (a také dalšího centra ve Vyšních Lhotách) jsou v současné situaci dostačují a není potřeba, aby města budovala centra vlastní.

MĚSTO JE PŘIPRAVENO

Město zajistí nezbytné zázemí pro ukrajinské předškoláky a školáky, a to ve spolupráci s odborem školství. Radnice zajistí také speciální podmínky, které občanům Ukrajiny ulehčí pobyt v naší zemi, např. MHD zdarma či zrušení poplatku z pobytu.

Již tuto středu vedení města předloží zastupitelům ke schválení vyčleněný milion korun pro ukrajinskou ambasádu a sbírku Daruj F-M s milionovým limitem.

Zástupce neziskových organizací, které se specializují na pomoc migrantům, potvrdil, že materiálu vybraného ve sbírkách je nad limit. Město je proto připraveno zahájit sbírku materiální pomoci až na základě konkrétních potřeb občanů Ukrajiny v našem městě.

Frýdek-Místek je připraven na krizový scénář, který by nastal v případě většího přílivu migrantů na území města. Speciální plán by obsahoval zajištění ubytování v externích kapacitách (město nedisponuje potřebným počtem bytů pro uprchlíky, kapacity jsou občany města využity téměř na maximum), se zajištěním potřebného sociálního a stravovacího zázemí pro nově příchozí.

HLEDÁME: Tlumočníky / rodilé mluvčí pro dětské skupiny.

KONTAKT: Vaše nabídky pomoci a dotazy směřujte na linku: 558 609 333 nebo na mail: ukrajina@frydekmistek.cz