BLÍŽÍ SE MASOPUSTNÍ JARMARK

Linda Holubová Blažková

19. 1. 2024

Masopust je svátek bujarý, ve znamení hodování, tanečních zábav, zabíjaček
a svateb. Prastarý svátek Masopust začíná svátkem Tří králů 6. ledna a pokračuje až do Popeleční středy, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Masopustní veselí na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku propukne letos již první únorovou sobotu. Součástí bude průvod masek a další doprovodný program. 

Frýdek-Místek žije Masopustem od roku 2017 s výjimkou období, kdy hromadné kulturní  akce poznamenala covidová opatření. U místních obyvatel i návštěvníků města se těší velké oblibě.

Sobotní Masopustní jarmark na místeckém náměstí Svobody začne již v 8.00 prodejem tradičních farmářských, zabijačkových produktů od mistrů řezníků, ale také dalších především regionálních výrobků a občerstvení. Od 9.00 bude náměstím proudit masopustní průvod “okolo rynku”, připomeneme si tradici takzvaných obchůzek spojených s tancem a žertíky pro pobavení přihlížejících či tradiční vynášení prasátka doprovázené vyprávěním řezníka Krkovičky. „Nejen děti potěší pouliční divadlo a kejklíři, k dobré náladě přispěje kapela a také soutěže a hry pro malé i velké,“ říká za produkci KulturaFM Linda Hartenbergerová.

Tradice a zvyklosti našich předků spojené s Masopustem přibliží dětem také interaktivní tematická stezka pořádaná Turistickým informačním centrem FM v Sadech Bedřicha Smetany (29. 1. – 4. 2. 2024). Stačí si vyzvednout v místecké pobočce TIC hrací karty a můžete se společně pustit do poznávání a plnění úkolů.  

Akci MASOPUSTNÍ JARMARK aneb Na rynku je veselo pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím KulturaFM a vstup na ni je zdarma.

Program:

8.00 | Masopustní  jarmark | prodej tradičních farmářských, zabíjačkových produktů

9.00 | Program pro malé i velké | Masopustní průvody, vyprávění řezníka Krkovičky, kejklíři, pohádky, kapela, soutěže a hry

29. 1. – 4. 2. 2024 Tematická stezka | Masopust ztracený v čase

Připravila: Lenka Vašková, Kultura F-M