České TaeKwon-Do ITF (do 18 let) kraluje Evropě!

Miroslav Sykora

18. 5. 2002

Korejské bojové umění TaeKwon-Do ITF patří mezi naše nejúspěšnější sportovní aktivity v zemi. Jde především samozřejmě o umění sebeobrany, avšak na počátku května směřovala veškerá pozornost k velmi významné akci. Za dohledu Celoevropské federace TaeKwon-Do ITF byl Český svaz TaeKwon-Do ITF pořadatelem juniorského i seniorského MISTROVSTVÍ EVROPY, které proběhlo 3. – 5. května 2002 v Třeboni. O velmi cenné trofeje a medaile se na 6 tatami ucházelo 446 nominovaných reprezentantů z 31 evropských zemí. Komplexní přípravu na tento šampionát absolvovali také sourozenci, Michal a Radek Košátkovi, kteří se již skoro 9 let systematicky připravují ve Frýdku-Místku.
Od roku 1999 držela ČR 2. místo v Evropě, vždy za Polskem. Magický trojúhelník tvoří také reprezentanti Ruska. Tyto 3 země mají vždy velký náskok před ostatními zeměmi na každém ME. Na domácí půdě se však letos v juniorských kategoriích do 18 let změnilo pořadí nejúspěšnějších států. Poprvé se na nejvyšší vrchol prodrali čeští taekwon-disté ITF! Tento úspěch je jakousi střechou nad veškerou mládeží, která se v naší zemi oddala TaeKwon-Do ITF, mezi ně se řadí již děti od 6 let věku a sportovní stránce bojového umění se na nejvyšší úrovni věnují Střediska talentované mládeže do 18 let, fungující v oblastech již od roku 1998. Muži a ženy (senioři) obsadili na tomto ME také lichotivou 3. příčku, což pro ČR znamená letos celkově 3. příčku při celkovém zisku 10 zlatých, 15 stříbrných a 8 bronzových medailí. Nejúspěšnější je Polsko se 13 zl., 10 stř. a 12 bronzovými medailemi. Opravdu již nechybí mnoho aby Česká republika kralovala Evropě i celkově! Od roku 1997 nechybí na vrcholné mezinárodní akci opět frýdecko-místečtí zástupci. Celou přípravu na Euro 2002 absolvoval již ve svých 14 letech Radek Košátko. V nominaci mu však zabránilo víceméně nešťastné zranění obou zápěstí (!), které si přivodil při nácviku obloukového kopu ve výskoku na desku ve výši 250 cm, když nestačil dopadnout na nohy! Byl však přítomen na celé akci a před ní již okusil mezinárodní souboje v Německu. Jeho starší bratr Michal byl nominován na sestavy mezi seniory – II.Dany. Před dvěma lety byl Vicemistrem Evropy v juniorech – I.Danech. Letos mezi elitou získal velmi cennou bronzovou medaili (v kategorii zvítězil Polák, druhý byl Angličan a vedle Michala na 3. místě stanul také německý reprezentant). Této medaili předcházelo doplnění repertoáru o techniky tří pro Michala nových technických sestav. Michal Košátko byl velmi platným členem týmu seniorů ČR; tento tým se na tomto ME umístil ve všech čtyřech disciplínách, v sestavách, ve sportovním boji a ve speciálních technikách do výšky a dálky získal tým vždy stříbro, v silovém přerážení pak obsadil 3. místo. Michal byl velmi posilujícím článkem týmového řetězu zejména ve sportovním boji. Tým českých seniorů se probojoval ve sportovním boji přes Bělorusko, Ukrajinu a Řecko až do finále, kde podlehl Mistrům světa Polsku 3:7. Michal Košátko je nejúspěšnějším frýdecko-místeckým bojovníkem v TaeKwon-Do ITF (také se loni dokázal prosadit na soutěži v Kickboxu v Havířově). Absolvoval již 21 finálových duelů ve sportovním boji do 70 (v juniorech) nebo do 80 kg (v seniorech) a celkem 21 krát vystoupil po těchto finálových zápasech na stupeň nejvyšší! Je jedním z nejžhavějších kandidátů na nominaci v kategorii do 80 kg na Mistrovství světa seniorů 2003 v Polsku! Obrovský úspěch českých juniorů a juniorek do 18 let (1. příčka v Evropě) podtrhují také úspěchy jednotlivce Jana Mračka z Třeboně, který se již podruhé stal celkově nejúspěšnějším juniorem Evropy a dále absolutní prvenství pro oba české týmy celkově, jak junioři tak juniorky získali v týmových disciplínách nejvíce medailí ze všech evropských týmů. Vážení čtenáři, vyčerpávající informace o evropském šampionátu získáte na euro2002.taekwondo.cz . Navštivte tak0 tkdfm.taekwondo.cz stránky Školy TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek. Informace také na telefonu 0603710604 nebo 647881 .