CESTUJÍCÍ BUDE PO FRÝDKU-MÍSTKU VOZIT FLOTILA NOVÝCH ELEKTROBUSŮ

Jana Musálková Jeckelová

6. 2. 2024

Cestující frýdecko-místeckou hromadnou dopravou se dočkají výrazné změny. Již od léta je bude vozit po městě flotila nových elektrobusů. 12 moderních vozů doplní dva autobusy na bioCNG, které jsou již nově v provozu. Novinkou budou také LED tabule na zastávkách.

Foto: Jeden ze dvou nových vozů na bioCNG.

Městská hromadná doprava ve Frýdku-Místku bude modernější a ekologičtější. Město ve spolupráci s dopravcem Transdev (dříve ČSAD) do ulic vypustí 12 nových elektrobusů. S obměnou vozového parku začalo již na sklonku loňského roku, když uvedlo do provozu dva vozy na bioCNG pohon, pořízené z uspořených prostředků.

„Úspěšně jsme dokončili projekt na pořízení 12 plně bezemisních elektrobusů. Proběhla soutěž a již jsme podepsali kontrakt s výrobcem. Jedná se o elektrobusy s nejsilnější možnou kapacitou baterií. Zároveň budou vybaveny klimatizačními jednotkami pro cestující a tepelnými čerpadly pro ohřev vozidel v zimních měsících. Všechny prvky budou poháněny výhradně elektřinou, takže nevytvářejí žádné dodatečné emise,“ vysvětlil ředitel osobní dopravy Transdev Jakub Vyvial.

Kromě běžné výbavy budou nové elektrobusy doplněny prvky v nejvyšším možném standardu. Bezpečnost cestujících zvýší kamerový systém, ve vozech bude připojení WIFI, systém hlášení pro nevidomé a nový typ odbavení pomocí QR kódů. Po nákladově turbulentním roku 2022, kdy se ceny zemního plynu (CNG) a elektřiny zvýšily v násobcích, se Transdevu loni povedlo tyto komodity stabilizovat a ceny zafixovat na příznivé úrovni.

„Transdev nám tak vrátí z provozní dotace do našeho rozpočtu zpátky pět milionů korun. Jsem velice rád, že se poskytovateli dopravních služeb spolu s městem daří. Společně obměňujeme vozový park, zkvalitňujeme služby a zvedáme úroveň MHD ve městě. Je pro mě důležité, že občanům můžeme zajistit kvalitní dopravu,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Náklady na pořízení elektrobusů přesahují 140 milionů korun, přičemž 85 % částky pokryjí dotace z projektu IROP, zbylých 15 % uhradí dopravce.

Lepší informovanost o spojích přinesou nové technologie – elektronické informační tabule, jízdní řády E-paper nebo akustické informace. Ve výrobě je 9 informačních LED panelů, které budou na jaře nainstalovány na pěti nástupních místech veřejné dopravy. Dopravce bude průběžně vyměňovat také poslední verze tištěných jízdních řádů na zastávkách.

Vizualizace zastávky s LED tabulí na bývalém autobusovém stanovišti.