CESTY PO FRÝDKU-MÍSTKU OBČANŮM ULEHČUJE SENIORTAXI, ZÁJEM O SLUŽBU STOUPÁ

Jana Musálková Jeckelová

16. 1. 2024

Seniortaxi ve Frýdku-Místku se těší stále většímu zájmu. Službu města určenou pro nejstarší občany vloni využilo na 400 zájemců. Letos pokračuje s jiným dopravcem za totožných podmínek.

Taxislužba pro nejstarší občany je ve Frýdku-Místku stále v kurzu. Lidé si na výhodný dovoz zejména za zdravotnickou péčí zvykli a využívá jej stále více osob.

V prvním roce fungování, tj. v roce 2020, službu využívalo na 70 až 350 cestujících měsíčně a řidiči absolvovali za měsíc 150 až 900 jízd. V roce 2023 se za měsíc průměrně přepravilo 400 seniorů, řidiči najeli na 1000 jízd a přibližně 3400 kilometrů.

„Nejčastěji si občané službu objednávají, když se potřebují přepravit k lékaři, například do nemocnice nebo do místeckých zdravotnických zařízení. Mezi seniory jsou často lidé se sníženou pohyblivostí či s jinými zdravotními problémy, tato služba je tak pro ně skutečně ulehčením,“ uvedla náměstkyně primátora pro sociální oblast a zdravotnictví Leona Sárkőziová (ANO 2011).

V novém roce začala seniory přepravovat jiná dopravní společnost. Pro občany se však nic nezměnilo a službu mohou objednávat za stejných podmínek jako v předchozích letech. Navíc není nutné ani s novým rokem měnit či prodlužovat průkazky.

„Stále platí, že seniortaxi mohou využít obyvatelé starší 70 let, kteří mají trvalý pobyt na území města. Stačí, když si bezplatně vyřídí kartičku na odboru sociálních služeb vedle hlavní budovy magistrátu. Cestující zaplatí za jízdu dvacetikorunu a jednu osobu s sebou může svézt zdarma. Kvůli velkému zájmu doporučuji, aby si službu objednávali v předstihu,“ doplnila náměstkyně Leona Sárkőziová.

Obyvatelé mohou „taxík pro seniory“ využívat vždy ve všední den mezi 6. a 14. hodinou, a to po telefonickém objednání nejpozději den předem (v čase od 6 do 18 hodin). Seniortaxi mohou obyvatelé využít maximálně 6x měsíčně, a to proto, aby byla dostupná pro všechny zájemce. Jako cíl cesty mohou uvádět nejen zdravotnická zařízení a lékárny, ale také například poštovní pobočky, vlakové nebo autobusové nádraží, kluby seniorů, knihovny, Centrum aktivních seniorů nebo Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, dále také kontaktní místa energetických závodů, plynáren či vodáren, řidiči je dovezou také ke hřbitovům nebo na aquapark.

Město Frýdek-Místek od roku 2020 do konce roku 2023 dotovalo službu téměř čtyřmi a půl miliony korunami.