DAROVANÝ VÁNOČNÍ SMRK JE NA POČEST PŘÍBUZNÉHO

Jana Musálková Jeckelová

21. 11. 2022

Přípravy na Vánoce ve Frýdku-Místku jsou v plném proudu. Hlavní vánoční strom v pondělí 21. 11. opustil své rodné Hukvaldy a čeká ho velká role na náměstí Svobody, kde chystáme letošní Adventní městečko. Statný, 14 metrů vysoký smrk daroval městu Jan Jach z Markvartovic.

„Můj strejda měl chatu na Hukvaldech. Loni zemřel na covid. Rozhodl jsem se, že na jeho počest darujeme městu smrk, který strýc zasadil před chatou před 46 lety. Doufám, že v těžké době udělá lidem radost a vykouzlí jim úsměv na tváři,“ přeje si dárce Jan Jach.

Pracovníci technických služeb strom nejdříve zajistili do úchytů spuštěných z jeřábu, poté pilou rozřezali kmen a ořízli spodní větvě. Poté pomocí drapáku strom uložili na přívěs nákladního vozu. Naložení stromu, jeho upevnění a přeprava z Hukvald na místecké náměstí zabrala hodinu a půl. Na náměstí byl strom upevněn ve dva metry hlubokém otvoru. Tím je zajištěna jeho bezpečnost a stabilita i při silných poryvech větru. Po všech úpravách se strom na náměstí Svobody tyčí do výšky 11 metrů.  

V neděli 27. listopadu v 16 hodin na náměstí Svobody v Místku vystoupí cimbálová muzika Valašský vojvoda, se setměním se rozsvítí celé město vánoční výzdobou a přesně v 16,45 rozzáříme hlavní vánoční strom. Poté na náměstí Svobody vystoupí folklorní soubor Ostravička s programem Vánoční zpívání. Děti budou moct navštívit vánoční dílny nebo využít Ježíškovu poštu, podívat se na zvířátka v ohradě (v Tržní ulici) a potočit se na kolotoči.

Děkujeme dárci z Hukvald, jehož krásný smrk letos zazáří na náměstí Svobody, stejně jako dárci z Řepišť, který poskytl stromek na Zámecké náměstí ve Frýdku.

Kácení stromu na Hukvaldech
Cesta z Hukvald do Frýdku-Místku (video: Libor Solař)