DALŠÍ TŘI PAMÁTKY V RUKOU RESTAURÁTORA

Jana Musálková Jeckelová

12. 7. 2022

Město nechává zvelebit další tři drobné sakrální památky. Obnovy se ještě letos dočkají dvě kapličky a také kříž na hřbitově v Lískovci. Práce vyjdou celkem na více než 600 tisíc korun a město je uhradí ze svého rozpočtu.

Byly blízké našim předkům, teď je chráníme pro budoucí generace. V tomto duchu se město pouští do oprav dalších historických památek, které dokreslují tvář Frýdku-Místku.  

„Ve městě máme hodně historických objektů, které dlouhou dobu nebyly opravovány. Odkazu předků si vážíme a tyto památky nemůžeme nechat zchátrat. Přestože stát a kraj omezily dotace na obnovu památek, pokračujeme v jejich opravách a hradíme je z rozpočtu města. Historie památek je spojena s daným místem a obyvatelé k nim mají citový vztah,“ uvedl radní pro kulturu a obnovu památek Jakub Tichý (Piráti).

Nejrozsáhlejšími opravami projde pískovcový kříž na lískoveckém hřbitově. Po očištění památky restaurátor doplní chybějící části, barevně sjednotí kovové prvky a obnoví písmo, součástí oprav je úprava pískovcového obkladu schodiště. Práce vyjdou na necelých 354 tisíc korun.

Jako nová bude také kaplička v Bruzovské ulici, která stojí u frekventované silnice. Opravy vyjdou na 148 tisíc korun a zahrnují doplnění chybějících částí střechy a štuk, také provedení injektáží, vápenných nátěrů i nátěrů dřevěných prvků. Obnovu, která město vychází na 107 tisíc korun, si zasloužila také kaplička v ulici ČSA. Bylo nutné odstranit graffiti, znovu ji natřít i opravit stříšku.

Do obnovy dalších památek se radnice plánuje pustit příští rok.

„Konečně dojde také na očištění památníku osvobození, takzvaných holubic. V příštím roce bychom mimo jiné rádi opravili kapličku sv. Otýlie ve Staroměstské ulici, kterou se městu podařilo získat do majetku,“ doplnil Jakub Tichý (Piráti).

Už letos na jaře město zahájilo obnovu cenné barokní památky v Nových Dvorech-Vršavci. Oprava Božích muk má být dokončena v září.

Frýdek-Místek disponuje interaktivní mapou umění ve veřejném prostoru, jejíž autorem je právě radní pro kulturu a obnovu památek Jakub Tichý: Umění ve veřejném prostoru ve Frýdku-Místku – Moje mapy Google