FRÝDECKÁ KNIHOVNA SLAVÍ STOVKU

Jana Musálková Jeckelová

1. 11. 2022

Stoleté výročí fungování slaví letos ústřední knihovna v Jiráskově ulici ve Frýdku. Oslavy začnou 3. listopadu vernisáží a průběžně budou pokračovat až do příštího roku, kdy si připomeneme výročí o rok mladší pobočky v Místku.

Už 100 let navštěvují čtenáři frýdeckou pobočku městské knihovny. Oslavy výročí začnou vzpomínkovou vernisáží výstavy Historie knihovny města Frýdku-Místku, kterou provedou návštěvníky stylově oděné knihovnice do dobových šatů 1. republiky. Vernisáž, která se uskuteční již ve čtvrtek 3. 11. od 18 hodin, doprovodí LAM Trio swingovými melodiemi.

„Knihovna slaví 100 let hned ve dvou datech. Je to dáno historicky – dvě samostatná města, dvě knihovny. Připravili jsme v budově ve Frýdku výstavu věnovanou historii knihoven na území města. Během roku se uskuteční řada akcí a programů tradičních i nových a oslavy ukončíme příští rok v místecké knihovně během Festivalu čtení,“ upřesnil ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek Tomáš Benedikt Zbranek.

Ke sloučení obou knihoven došlo v roce 1944 a v roce 1952 jí byl udělen status okresní knihovny. Moderní historie jakožto Městské knihovny Frýdek-Místek se odvíjí od roku 1993, kdy byl zrušen centralizovaný systém a jejím zřizovatelem se stalo město Frýdek-Místek.

Dárkem a oceněním pro knihovnu ke stoletému výročí bylo nejen předání nově zrekonstruované pobočky v Místku na Hlavní třídě, ale také získání titulu Městská knihovna roku 2022.

„Gratuluji knihovně k výročí a zejména všem jejím pracovníkům za odvádění perfektní práce. Jsem pyšný na naši knihovnu, která je spolehlivou a nanejvýš užitečnou organizací nejen v rámci Frýdku-Místku, ale díky získání ocenění Městská knihovna roku 2022 získala věhlas i napříč republikou. Těší mě, že si čtenáři mohou užívat komfortu v nově zrekonstruované místecké pobočce, a že mohou vybírat z pestré nabídky aktivit,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Titul spolu s finanční odměnou uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.Ocenění si vedení knihovny se zástupci města převzalo 4. října 2022 v Praze v Zrcadlové kapli Klementina.