FRÝDECKO-MÍSTECKÉ ŠKOLY JSOU OPĚT PLNÉ DĚTÍ. ZAČAL NOVÝ ŠKOLNÍ ROK

Jana Musálková Jeckelová

4. 9. 2023

Ve frýdecko-místeckých školách je opět živo. Děti, které dorazily po dvouměsíčním odpočinku, čekaly pečlivě připravené a vyzdobené třídy. Řadu zařízení nechalo město přes prázdniny vyspravit. Žáci ve skalické jubilejní základní škole dnes vstupovali do zrekonstruované historické budovy, na „Dvojce“ pak zahájili ve městě již osvědčený projekt „Začít spolu“.

Také ve Frýdku-Místku dnes začal nový školní rok. Na některých ze škol čekaly děti novinky. Například na 2. základní škole v ulici J. Čapka ve Frýdku odstartovali úspěšný program „Začít spolu“. Připojili se tak k 1. základní škole a dvěma mateřinkám, kde už vzdělávací program úspěšně praktikují.

„Jsem rád, že se zavedený projekt rozšířil i do další školy, což je dobrý signál do budoucna. Klademe velký důraz na to, aby naše školy poskytovaly dětem perfektní zázemí a jsme otevřeni inovacím. Stále se snažíme vylepšovat nedostatky, aby školáci trávili čas v pohodlném prostředí, které jim umožní plné soustředění se na poznávání a zážitky. Velmi mě těší, že máme dostatek kvalitních pedagogů
a zavádíme nové projekty. Školy jsou na vysoké úrovni a vše zorganizovaly tak, že jsme nemuseli odmítnout žádného žáka a všichni se mohou vzdělávat ve vybrané škole,“
řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M), který osobně přivítal žáky na 2. ZŠ a ve Skalici.

Ve skalické základní škole se přes prázdniny povedlo úspěšně dokončit velkou investici. Technické služby budovu s prvorepublikovým charakterem zateplily a obnovily původní fasádu, která již byla na hranici životnosti.

„Šlo o dlouholeté potíže s odpadávající omítkou, aplikovala se různá polovičatá řešení, která nevyhovovala. Proto jsme se dohodli na rozsáhlé rekonstrukci, ať se problém vyřeší jednou provždy. Nechali jsme zhotovit repliky ozdobných prvků, štuky, ozdoby, nápis, vyobrazení českého lva, a to vše se velmi povedlo k plné spokojenosti. Město dále pořídilo nové vybavení kuchyně na 5. základní škole a celá kuchyň bude dokončena výměnou podlahy v příštím roce. Dále jsme zahájili budování hydroizolace ve škole v Lískovci, což byla letitá bolest,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architektka a životní prostředí Jiří Kajzar (Naše Město F-M).  

Z dalších, drobnějších oprav město dokončilo obnovu umýváren u tělocvičen a vybudování nového bezbariérového sociálního zařízení na 2. ZŠ, v Mateřské škole Mateřídouška mají opravenou střechu hospodářského pavilonu, v mateřince Sněženka zpevněné základy pavilonu učeben a v MŠ Bavlnářská opravenou kanalizaci. V areálu 1. ZŠ je opraveno venkovní schodiště.

Již brzy řemeslníci dokončí zateplení půdy skalické školy a výstavbu parkoviště u budovy. Na 1. ZŠ budou využívat opravenou kanalizaci, stejně jako v MŠ v Lysůvkách kanalizační přípojku, v lískovecké ZŠ bude sloužit nové bezbariérové WC.

Na frýdecko-místeckých základních školách se ve školním roce 2023/2024 bude učit přibližně 481 prvňáčků, celkem se v nich bude vzdělávat 4563 žáků (jde o předpokládaná čísla, přesný počet bude potvrzen na konci září).