FRÝDEK-MÍSTEK JE I DÍKY DOBRÉMU HOSPODAŘENÍ NA ENERGETICKOU KRIZI PŘIPRAVEN

Jana Musálková Jeckelová

25. 8. 2022

Frýdek-Místek je na energetickou krizi připravený. Stejně jako další obce a města nyní vysoutěžil na burze cenu elektřiny na příští rok. Přestože jde o v současné době nejnižší cenu na trhu, město a jeho organizace budu platit za elektřinu o minimálně 55 milionů korun více než v letošním roce. Radnice v této situaci zajistí občanům běžný komfort v institucích díky správnému hospodaření a úsporám. Zároveň žádá stát o kompenzace.

O 55 milionů více než letos. Tolik má zaplatit Frýdek-Místek za elektřinu na příští rok. Na markantní nárůst je město ale důkladně připravené a jistotu má také ve stabilní městské společnosti DISTEP.

„Předpokládali jsme, že dojde k růstu cen energií. Nyní se ukazuje, jak prozíravé bylo rozhodnutí vytvořit rezervu ve více než 100milionové výši. Díky tomu nebudeme muset příští rok omezovat provoz škol, školek, domovů pro seniory, hospice a činnost sportovních klubů mládeže. Výuku ve školách zachováme v plném rozsahu,“ ujistil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Kvůli nezvratnému vývoji cen a předpokladům města ještě před vysoutěžením ceny za elektřinu svolal primátor Frýdku-Místku Petr Korč krizový štáb, který se energetickou krizí, jejími dopady a řešením situace důkladně zabýval. Vyplynulo z něj také, že město a organizace budou hledat možnosti, jak energie šetřit bez dopadu na provoz a občany.

VÝHROU JE DISTEP

Desetinásobně se zvýšila také cena zemního plynu. „Město má ale velkou výhodu ve své společnosti Distep. Ta nakupuje teplo od dodavatelů, kteří teplo vyrábějí z biomasy a z černého uhlí, takže pro své odběratele Distep cenu zvýší jen v nezbytně nutné míře,“ potvrdil námětek primátora pro majetkové účasti města Radovan Hořínek (ANO 2011).

„Cenová jednání stále vedeme a snažíme se je držet v úrovni pohybující se kolem předpokládané inflace,“ potvrdil předseda představenstva DISTEPu Jiří Čuda.

Distep zásobuje teplem 18 995 domácností a také firmy. „Dá se říct, že ten, kdo je napojen na Distep, vyhrál. V současné době se zvedl počet zájemců, kteří se chtějí napojit na Distep. Mezi nimi jsou i ti, kteří se od Distepu před časem odpojili, ale nyní zjistili, že alternativní vytápění je dražší než formou centrálního zásobování teplem,“ dodal náměstek Radovan Hořínek.

STOPKA VELKÝM INVESTICÍM

Frýdek-Místek v souvislosti s energetickou krizí dál aktivně koná a stejně jako další města a obce se obrací s důrazným apelem na vládu. V dopise adresovaném předsedovi vlády Petru Fialovi primátor Petr Korč vyzývá k nezbytným kompenzacím.

„V případě, že stát nějakou formu kompenzací neposkytne, budeme v budoucnu nuceni zavírat vnitřní sportoviště, tělocvičny, případně i omezovat provoz mateřských a základních škol. Vyzýváme proto vládu, aby situaci systémově řešila, a to například zastropováním cen energií a zvýšením daňových příjmů pro města a obce,“ dodal primátor Petr Korč. Kompenzace by v budoucnu umožnily zajistit výuku a aktivity v sociální, kulturní i sportovní oblasti v nezměněném rozsahu. Město také odsunulo veškeré velké investice a nyní je realizovat nebude.

PYROLÝZNÍ JEDNOTKA: Zástupci vedení města s odborníky při testování nového ekologického způsobu likvidace nevyužitelných plastů pomocí pyrolýzy, při které vzniká tepelný zdroj. V popředí primátor Petr Korč, třetí zprava náměstek primátora Radovan Hořínek a zcela vpravo předseda představenstva DISTEPu Jiří Čuda.