OPRAVUJEME PROSTOR PŘED BÝVALÝM „KULTURÁKEM“, OŽIVÍ HO DVĚ STROMOVÉ ALEJE

Jana Musálková Jeckelová

10. 5. 2024

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu ve Frýdku-Místku. Město prostřednictvím technických služeb kultivuje nevzhlednou plochu mezi budovou bývalého „kulturáku“ a prodejnami. Úpravy se dotýkají zpevněných ploch i zeleně.

Prostor před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu ve Frýdku-Místku zpříjemní dvě stromové aleje. Do dlouho očekávané rekonstrukce frekventovaného místa se pustily městské technické služby.

„Pracovníci zcela odstraní nevzhledný a popraskaný betonový povrch, který nahradí dlažbou. Upraví také chodník, který bude veden uhlopříčně, a nepřehlédnutelným prvkem budou dvě stromové aleje, které poskytnou stín. Jedna podél nového příčného chodníku u bytového domu, druhá před budovou bývalého kulturního domu,“ popsal plánované úpravy náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a majetkoprávní vztahy města Jiří Kajzar (Naše Město F-M), s tím, že celkem půjde o 24 nových stromů. 10 kusů platanů bude vysázeno před vstupem do bývalého kulturního domu a 14 sakur bude růst v zeleni podél chodníku.

Dlouhodobě žádanému a připravovanému zkultivování místa předcházely komplikace majetkové povahy, kdy rekonstrukci brzdila existence stánku v soukromém vlastnictví, i prováděná rekonstrukce kanalizace. Všechny problémy se nakonec radnici podařilo odblokovat. Město v rámci příprav rekonstrukce oslovilo formou dotazníků také obyvatele okolních domu a provozovatele tamních prodejen a zapracovalo do projektu jejich požadavky a připomínky.

Práce budou probíhat tak, aby byl zachován přístup k prodejnám. Žádáme obyvatele o opatrnost a ohleduplnost při procházení stavbou. Náklady na zhotovení jsou ve výši necelých 23 milionů korun z městské kasy.