FRÝDEK-MÍSTEK ROZDĚLIL PENÍZE ORGANIZACÍM, PODPORA VZROSTLA O MILIONY

Jana Musálková Jeckelová

15. 3. 2023

Frýdek-Místek dá letos do sportu a kultury více peněz než loni. Část vyčleněného obnosu pro organizace a spolky v oblastech sportu, kultury, vzdělávání a sociálních věcí na svém zasedání 15. března schválili zastupitelé.

Podpora mládežnického sportu a dotační program „Podpora a rozvoj sportu ve městě“ byly oproti roku 2022 letos navýšeny o 11,4 milionu Kč na 45,894 mil. Kč. Z tohoto rámce zastupitelé nyní odsouhlasili do oblasti sportu částku 6 milionu Kč. Podporu získaly sportovní oddíly, např. Aikido Aikikai, Akademie japonského jiu jitsu, BK Klasik, FK Chlebovice, Interchess, Judo Beskydy, Plavecký oddíl Frýdek-Místek, Sportovní klub Skalický dvůr, TJ Sokol Skalice, TJ Slezan Frýdek-Místek a další subjekty včetně dobrovolných hasičů na soutěže v hasičském sportu. Dotaci získali všichni žadatelé s výjimkou dvou žádostí, u nichž kdy žadatel ani po následné výzvě nedodal sportovní komisi požadované materiály, takže komise nedoporučila tyto žádosti schválit. 

„Město dává prioritu sportu a zejména mládežnickému. Spolkům jsme dotacemi zvýšili podporu o 8 milionů korun, největší mládežnické sporty jsme nyní navíc podpořili z rozpočtu částkou 3,4 milionu korun,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).  

Dotační program Podpora a rozvoj kulturních aktivit byl pro letošní rok navýšen o 3,05 mil. Kč na celkovou částku 6,9 milionu Kč. Zastupitelé odsouhlasili žádosti v celkové výši 3,083 milionů Kč např. pro Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů, Pěvecký sbor Smetana, pro spolky Musica Tepli, Vox Organum nebo Beskydský slavík.

Dotační program Podpora a rozvoj sociálních služeb byl v letošním rozpočtu vyšší oproti loňsku o 2,02 mil. Kč, program Podpora a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby je vyšší o 0,17 mil. Kč a dotační program projektů v oblasti zdravotnictví vyšší o 0,4 mil. Kč. V těchto bodech byly schváleny žádosti o dotace ve výši 2,055 milionu korun.

Jednalo se o dotace pro společnosti a spolky ADRA, Senioři ČR, Podané ruce, NIPI bezbariérové prostředí, Kafira, Oblastní spolek Českého červeného kříže, Centrum pro zdravotně postižené MSK, Armáda spásy, Alzheimer Home, Charita Frýdek-Místek, Medela – péče o seniory. Kromě toho Nemocnice ve Frýdku-Místku obdrží investiční dotaci 1 milion korun na nákup 3D operačního mikroskopu. 

Z programu Podpora výchovy, vzdělávání a zájmových aktivit ve městě Frýdek-Místek získaly podporu ve výši 900 tisíc korun např. ADRA, Asociace mladých debrujárů, Pobeskydský aviatický klub, Spolek pro Faunapark ve Frýdku-Místku, Spolek přátel Frýdku-Místku nebo TJ Sokol Zelinkovice – Lysůvky.

V případě, kdy zůstane alokována částka na jednotlivé dotační programy nevyčerpána, budou moci zájemci o podporu poslat své žádosti v dalším kole anebo prostředky budou přesunuty do rozpočtu příštího roku.