FRÝDEK-MÍSTEK SE ZASKVÍ VE VÁNOČNÍM HÁVU

René Stejskal

10. 11. 2023

Ulice Frýdku-Místku získávají vánoční ráz, pracovníci technických služeb do nich v těchto dnech instalují světelné ozdoby. Radnice pro letošní sváteční čas konce roku připravila ozvláštnění výzdoby.

K nejvýraznějším prvkům bude patřit třímetrová osvětlená baňka v parku pod zámkem, tři svítící andělé s houslemi, píšťalou a harfou v parku u Jošta a tři vánočně nasvícené a ozdobené kašny na Zámeckém náměstí, na náměstí Svobody a před podchodem u knihkupectví Kapitola.

Letošními novinkami kromě obrovské baňky jsou světelný závěs na střeše altánu v sadech Bedřicha Smetany a 50 zlatých brokátových hvězd, které zkrášlí vánoční stromy.

Děti z mateřských a základních škol i letos nazdobí jehličnaté stromečky v květináčích před magistrátem Frýdku-Místku v Radniční ulici. Loni se zdobení setkalo s velkým ohlasem ve školách i u veřejnosti. Po Vánocích školy si školy jednotlivé stromky odvezly a vysadily je na svých pozemcích.  Stejný ekologický princip doprovází i letošní zdobení.

Vánoční stromy město tradičně umístí na frýdecké i místecké náměstí. Zámecké náměstí ve Frýdku zkrášlí jedle ojíněná, náměstí Svobody v Místku douglaska tisolistá. Oba stromy budou pokáceny na žádost jejich majitelů, přičemž u jednoho stromu hrozilo vyvrácení a ohrožení občanů, kteří by se nacházeli v dopadové vzdálenosti. Druhý strom zase roste v ochranném pásmu inženýrských sítí. Musely by být z těchto důvodů stejně pokáceny, avšak ve vánočním čase najdou nové využití a přinesou lidem radost.