FRÝDEK-MÍSTEK VÁNOČNÍ: PŘIJĎTE S NÁMI ROZSVÍTIT STROM

Jana Musálková Jeckelová

7. 11. 2022

Vánočně laděný měsíc čeká obyvatele Frýdku-Místku. Radnice opět po covidové pauze ve spolupráci s Kulturou FM připravila oslavu nejoblíbenějších svátků v roce. Občané se mohou těšit na tradiční rozsvěcení stromu, stánky na náměstí a kulturní program.

Foto: Petra Kramárová

27. listopadu se Frýdek-Místek zahalí do vánoční atmosféry. Přímo na 1. adventní neděli zve radnice obyvatele na slavnostní rozsvícení stromu na náměstí Svobody, kdy zároveň zahájí letošní adventní městečko a rozsvítí výzdobu v ulicích. Program zahájí v 16 hodin cimbálová muzika a okamžik rozsvícení nastane v 16,45.

„Jsem rád, že po dvouletých omezeních kvůli covidu opět můžeme okamžik rozsvícení stromu prožít společně. Srdečně vás všechny zvu na náměstí nejen na první adventní neděli, ale věřím, že si příjemné a pohodové ladění našeho adventního městečka budete vychutnávat až do konce prosince,“ pozval primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

V rámci adventního městečka si návštěvníci mohou jako už tradičně dávat teplé nápoje na zahřátí a něco dobrého k tomu, zakoupit vánoční ozdoby nebo drobné dárky. Korzování mezi stánky jim bude zpříjemňovat hudební doprovod, který v každý všední den začne okolo 15. nebo 16. hodiny, o víkendu pak od 10. hodiny dopolední. Na pódiu se představí převážně místní zpěváci, folklorní nebo folková uskupení a také soubory a sbory ze škol či školek a divadélka (podrobný rozpis viz plakát níže).

Dění na pódiu doplní dětmi oblíbené chvilky u ohrady se zvířaty, která bude umístěna v ulici Tržní u křížového podchodu. Přímo na náměstí pak děti budou moci poslat dopis Ježíškovi, vyrábět ve vánočních dílničkách, zazvonit si na zvoničku nebo se posadit na sáně tažené dřevěným oslíkem. V dalším zákoutí, přímo u kostela sv. Jakuba, bude k vidění velký vyřezávaný betlém, v Sadech Bedřicha Smetany pak opět zaujme obdivovaný betlém v kmeni stromu. Zajímavým bodem programu bude také interaktivní kovářská škola nebo soutěž o nejlepší vánočku (viz program níže).

27. 11. se vánočně rozsvítí jako tradičně stromy na obou náměstích, tentokrát darované obyvateli okolních obcí. Ozdobeny a nasvíceny budou opět kašny v obou částech města a kouzelnou atmosféru v Komenského sadech (u kostela sv. Jošta) navodí svítící andělé. Nejrozzářenější budou jako obvykle třída T. G. Masaryka ve Frýdku a třída 8. pěšího pluku v Místku. V rámci šetření letos nebude nasvícena hlavní budova magistrátu v Radniční ulici (svítit bude pouze letopočet).

DĚTI NAZDOBÍ STROMEČKY PŘED MAGISTRÁTEM

Naopak novinkou v souvislosti s hlavní magistrátní budovou bude „stromečková školka“. Smrčky v květináčích pořízené magistrátem nazdobí děti z městských škol a školek vlastnoručně vyrobenými ozdobami, po vánočním období si každá organizace stromeček bude moct vysadit na své zahradě.

„Ptáme se, jak by si město vyzdobili ti nejmenší? Chceme jim proto dát prostor k projevení vlastní kreativity, a to rovnou před budovou magistrátu, velmi se těšíme na výzdobu v jejich pojetí,“ řekl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj Jakub Míček (ANO 2011).

Adventní městečko doplňují programy farností. ZUŠ Duchovní hudby FM na první tři prosincové čtvrtky připravila adventní koncerty v kostele sv. Jakuba. V rámci 14. Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění se uskuteční hudební pásmo Hudba Vánoc bez hranic, a to 8. prosince od 18 hodin ve farním kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku. 18. 12. od 16 hodin vystoupí v kostele sv. Jakuba s adventním programem Smíšený pěvecký sbor Smetana FM. Tradiční Rybova Česká mše vánoční se uskuteční 22. prosince v kostele sv. Jana a Pavla. Přímo na Štědrý den pak na náměstí Svobody bude místecká farnost se skauty rozdávat Betlémské světlo.

Pozadu nezůstává ani Turistické informační centrum (TIC), které na dny mezi 5. a 11. 12. připravilo hru v Sadech Bedřicha Smetany „Pojďte s námi do Betléma“ a 14. 12. zve na „výlet“ za příběhem Vánoc.

NEKONČÍME ANI MEZI SVÁTKY

Další letošní novinkou pro závěr roku je také změna v poslední dnech programu, který neskončí 23. prosincem. Lidé, kteří budou náměstím Svobody procházet také v pracovních dnech mezi svátky, se budou moci zastavit pro něco teplého na zahřátí, poslechnout si vystoupení sborů nebo reprodukované koledy.