FRÝDEK-MÍSTEK ZAŽIL NOVOROČNÍ KONCERT SVĚTOVÉHO FORMÁTU

René Stejskal

5. 1. 2023

Novou sezónu předplatného Kruhu přátel hudby KulturyFM zahájil koncert klavírního virtuosa Tomáše Kača.

Umělec pochází z Nového Jičína z početné romské rodiny, kde její členové hráli na bazarové piano. Vypracoval se přes prestižní bostonskou hudební školu Berklee až na pódia předních světových koncertních sálů.

V úterý 3. ledna mělo tu čest potěšit příznivce dobré hudby postarší křídlo značky Petrof. Tomáš Kačo se věnuje zejména klavírní improvizaci. Návštěvníci novoročního koncertu si vyslechli nejen autorské skladby, ale i variace na známé hity od Johna Lennona, Bee Gees a došlo i na evergreeny ze zpěvníku Já písnička, Stánky či Holubí dům. Koncert uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M) s tím, že by si přál více takových jedinečných novoročních koncertů.

Tomáš Kačo do České republiky jezdí velice zřídka a koncerty na Moravě jsou opravdu vzácné. Večer byl navíc významný tím, že Tomáš ten den slavil své 36. narozeniny, takže zaplněný sál Národního domu byl pro něj pěkným dárkem. Frýdecko-místecké publikum tak zažilo koncert podobného formátu, jako před několika lety návštěvníci vyprodané newyorské Carneggie Hall. Na snímku Tomáš Kačo během zkoušky před koncertem.

Pro milovníky vážné hudby je stále v prodeji další předplatitelský cyklus – Komorní koncerty. V únoru se mohou frýdecko-místečtí příznivci hudby těšit na další tuzemskou hvězdu světového formátu – operního pěvce Štefana Margitu, který vystoupí se svým novým šansonovým recitálem.