HOPSACÍ DĚTSKÝ DEN ODSTARTOVAL VESELÉTO 2022

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

29. 5. 2022

Užít si naplno léto a kulturu, aniž byste museli urazit desítky či stovky kilometrů? Vaše oblíbené letní akce již klepou na dveře a jsou doslova na dosah ruky přijměte pozvání jak do prostor našich kulturních stánků, tak do městských parků či dalších přilehlých míst. V rámci projektu VESELÉTO 2022 pořádaného statutárním městem Frýdek-Místek prostřednictvím Kultura F-M vám naservírujeme pořádnou porci zážitků z hudební, filmové, divadelní, výtvarné, ale i další umělecké produkce. Z široké programové nabídky si vybere opravdu každý.

Úvodní akce VESELÉTA 2022 byla již tradičně věnována dětem. Oslava Dětského dne tentokrát s přívlastkem „hopsací“ se uskutečnila poslední květnovou sobotu v Sadech Bedřicha Smetany a Kině Vlast. V programu pobavila děti i dospělé svými legráckami hvězdná partička Fešák Pino & Friends, následovalo vystoupení frýdecko-místecké taneční skupiny Funky Beat a workshop se zkušenými lektory a tanečníky, program zakončilo vystoupení energické multižánrové kapely s velkou dechovou sekcí The People. K řádění dětí bylo připraveno několik skákacích hradů, další zábavné atrakce a doprovodný program. Do Kina Vlast mohli děti a rodiče zavítat na speciální dětské projekce pásmo Za kamarády z televize, konkrétně na pohádky Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka, O Makové panence, Maxipes Fík a další.

V polovině června se v zahradě Národního domu uskuteční první burza nejen vinylových desek, ze které bychom rádi udělali tradici i do budoucna. Program bude zpestřen vystoupením Milana Cyruse. Občerstvení bude zajištěno v areálu zahrady. Za nepříznivého počasí se akce přesune do prostor Národního domu.

Od června do srpna si můžeme společně vychutnávat letní promítání pod širým nebem Kino na výletě. V tomto čase nás za příznivého počasí čeká 21 projekcí na celkem 17 místech ve Frýdku-Místku a okolí. Na programu jsou tradičně filmy pro děti, rodinné komedie i snímky pro náročnější diváky. Mezi tituly se objeví například snímek Meky o populárním slovenském
zpěvákovi nebo nedávno oceněný film Zátopek o jednom z nejslavnějších českých atletů 20. století. Na všech projekcích bude k dispozici občerstvení, včetně čepovaných nápojů. Vstup
zdarma.

Výstavu vítězných snímků vzešlých z mezinárodního projektu pro začínající umělce z Polska, Slovenska, České republiky, Maďarska a Ukrajiny pod názvem NO BORDERS Open AirTraveling Exhibition můžete zhlédnout na frýdecko místeckém hudebním, charitativním a divadelním festivalu SWEETSEN FEST 2022, a to 16. až 18. června v areálu TJ Slezan Frýdek-Místek. Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM.

Po celý červen bude v Nové scéně Vlast instalována výstava „MY! – o nás, pro nás a nejen o nás, pro nás a nejen pro nás“ v rámci Projektu Erasmus, do kterého se mimo jiné zapojila také Česká republika, konkrétně Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace. Projekt je zaměřen na vzájemné poznávání zvyků a tradic jednotlivých zemí, hudbu a národní tance, regionální pokrmy, výměnu dovedností při práci s tradičními materiály během workshopů a na pořádání videokonferencí.

Součástí letošního Veseléta jsou i dvě výstavy v rámci projektu Provizorium Záložna, k jehož realizaci jsou určeny prostory bývalé Moravia Banky. První, pod názvem Beskydské Múzy: Ludmila Janech Sojková & Sylva Firlová, bude na tomto místě ke zhlédnutí v průběhu června. Od 11. července na ni naváže výstava malíře života a duše Antonína Kroči, který se řadí mezi světové abstrakcionisty. Jeho tvorbu mohou návštěvníci zhlédnout až do srpna v platných provozních hodinách.

Pohodové prázdninové odpoledne a večer můžete strávit každý pátek v zahradě Národního Národního domu. V rámci tzv. Pohádkového léta čekají na děti a rodiče vždy od 16 hodin veselá i poučná divadelní představení v podání regionálních i vzdálenějších divadelních divadelních spolků – Divadlo Ententýky, Divadlo Koráb, Divadlo Kozlovice a další. Pro děti je připraven také zábavný program a soutěže. Od 20 hodin jsou na programu koncerty různých žánrů od klasického rocku až po melancholicky laděné básně s nádechem folku, jazzu, indie a klasiky. Na pódiu vystoupí například Ty Syčáci, Fell on Mad Days, Koks, 432 Hz a další. Součástí koncertů pod názvem Léto v zahradě bude i program na podporu Ukrajiny „Hudbou proti válce“. Pro příznivce metalu a jeho odnoží máme navíc jeden bonbónek v podobě festivalu Dark Session, který se, již podruhé, uskuteční předposlední červencovou sobotu taktéž v zahradě ND.

V průběhu prázdninových měsíců se budeme setkávat také v sadech Bedřicha Smetany na pravidelných nedělních Promenádních koncertech. Letos nás čeká celkem 9 koncertů, jež představí regionální i vzdálenější hudební tělesa. Ve stylu dixielandové klasiky zahraje Stanley´s Dixie Street Band, kapela Big BLAST Band potěší především příznivce swingu, a chybět nebude ani Orchestr Bedřicha Pukovce a další. Na Promenádní koncerty je vstup zdarma.

První srpnová sobota bude ve znamení skvělé hudby a piva, jak jinak než na tradiční akci PIVOPĚNÍ. V programu vystoupí holistic.med, Prouza, Richard Müller & kapela, Alice & Dan Bárta a zlatým hřebem večera bude Jana Kratochvílová & Illuminati.ca. V areálu bývalé Přádelny bratří Neumannů (Osmička, Slezan) budou dvě desítky malých pivovarů z Moravy, Slezska a z našeho partnerského města Žilina. Chybět nebudou stánky s kulinářskými pochutinami. Součástí bude také doprovodný pivní program a výstava.

Druhý srpnový víkend vás pozveme do Parku pod zámkem na Historické slavnosti, tentokrát s podtitulem Po zbojnických chodníčcích. Návštěvníky čeká tematický kulturní program ve formě pouličního divadla, šermu, historického jarmarku, šermířských a komediantských představení. Vstup na akci je zdarma.

Tradiční divadelní divadelní festival Odpoutaná scéna se uskuteční na různých místech ve městě v samotném závěru prázdnin. Celých šest letních večerů je v tomto ročníku zasvěceno setkání s divadelními zážitky. Novou scénu Vlast navštíví divadelní spolek JEDL, který byl v letošní anketě Cen divadelní kritiky vyhlášen Divadlem roku 2021. Saša Rašilov a Lucie Trmíková se tu představí v inscenaci Zahradníček, oceněné jako nejlepší inscenace roku 2020. Další večery budou patřit jiným výrazným herečkám jako je Simona Stašová excelující v nestárnoucí inscenaci Shirlleey Valentine nebo Vilmě Cibulkové a Janě Bouškové v komedii Královny. Samostatná dramaturgická linie je věnována dětem a rodinám s dětmi. Pro ty je připraveno například úchvatné představení Nautilus na motivy románů Julese Verna, v němž němž si podává ruce akrobacie na šále s prvky stínového divadla a ohňových i světelných efektů, to vše zasazené do dramatického a poetického příběhu. Přijede také kouzelník Eňo Ňuňo, soubor Loutky bez hranic či jiní výrazní akrobaté současného divadla Air Gym Art Company. Nebude chybět ani vystoupení místních oblíbených divadelních ochotníků.


Program:

 • SO 28. 5. HOPSACÍ DĚTSKÝ DEN, Sady Bedřicha Smetany, Nová scéna Vlast
 • PÁ 3. 6. – SO 20. 8. KINO NA VÝLETĚ, Frýdek-Místek
 • ST 15. 6. VINYL BURZA – burza nejen vinylových desek zahrada Národního domu 
 • PÁ 1. 7. – PÁ 19. 8. POHÁDKOVÉ LÉTO – Dětské programy, zahrada Národního domu
 • PÁ 1. 7. – PÁ 19. 8. LÉTO V ZAHRADĚ koncerty, zahrada Národního domu
 • NE 3. 7. – NE 28. 8. PROMENÁDNÍ KONCERTY, Sady Bedřicha Smetany
 • SO 23. 7. DARK SESSION, Metalový festival, zahrada Národního domu
 • SO 6. 8. PIVOPĚNÍ Open air festival hudby a piva, Areál textilky Slezan ul. Staroměstská
 • SO 13. – NE 14. 8. HISTORICKÉ SLAVNOSTI – PO ZBOJNICKÝCH CHODNÍČCÍCH, Park Pod zámkem
 • PO 22. 8. – SO 27. 8. ODPOUTANÁ SCÉNA Divadelní festival Národní dům, Nová scéna Vlast, Sokolík

Výstavy:

 • ST 1. 6. – ST 29. 6. PROJEKT ERASMUS „MY! – o nás, pro nás a nejen pro nás“, Nová scéna Vlast, Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, příspěvková organizace (Růžovka FM)
 • ST 1. – ČT 30. 6. LUDMILA JANECH SOJKOVÁ A SYLVA FIRLOVÁ Beskydské Múzy, Provizorium Záložna, budova bývalé Moravia banky, vernisáž 1. 6. 2022
 • ČT 16. – SO 18. 6. SWEETSEN FEST NO BORDERS Travelling Open Air Exhibition TJ Slezan Frýdek-Místek
 • PO 11. 7. – SO 27. 8.  ANTONÍN KROČA: Něžně: Provizorium Záložna, budova bývalé Moravia banky, vernisáž 9. 7. 2022

PODROBNÝ PROGRAM A INFORMACE k akcím VESELÉTO 2022 na www.kulturafm.cz

Pořádá statutární město Frýdek–Místek prostřednictvím Kultura FM.
Změna programu vyhrazena.

Text zpracovala: Lenka Vašková, Kultura F-M

Fotografie na Dětském hopsacím dni pořídil Libor Solař.