HYENA NA CHVÍLI DŽENTLMENEM. ANEB JAK KAMERA V PODCHODU POMOHLA K RYCHLÉMU DOPADENÍ ZLODĚJE

Jana Musálková Jeckelová

7. 11. 2023

Městský kamerový systém ve Frýdku-Místku opět zabodoval. Kamera zachytila neuvěřitelný případ muže, který v podchodu „u Maryčky“ naoko pomáhal, a přitom kradl. Je to z poslední doby již několikátý případ ve městě, kdy záznam pomohl policii k rychlému dopadení pachatele.

Kamerový systém ve Frýdku-Místku opět nese své ovoce. Díky pořízenému kamerovému záznamu z podchodu a výborné spolupráci mezi frýdecko-místeckými policisty a strážníky městské policie se podařilo odkrýt a dopadnout pachatele v dalším z případů.

„Vše začalo pádem starší ženy, která šla po schodech v podchodu. V tom jí „přispěchal“ na pomoc neznámý muž, pomohl seniorce zpět na nohy, podržel jí kabelku, a dokonce ji chtěl i kousek doprovodit. Jenže zřejmě příležitost dělá zloděje a muž měl v nestřeženém okamžiku z kabelky odcizit peněženku včetně dokladů a finanční hotovosti přes 1.000 korun,“ popsala komisařka Eva Michalíková z Městského ředitelství policie Ostrava.

Z muže, který 77leté ženě nejprve pomohl, se tak vyklubal podezřelý.

„Policisté vyhodnotili kamerové systémy a díky operativní činnosti zjistili totožnost možné podezřelé osoby. Do dvou dnů od samotné krádeže již věděli, že se jedná o 50letého muže. Toho následně k danému činu vyslechli. Nakonec se mužům zákona k samotné krádeži přiznal a za své jednání se omluvil. Jak u výslechu uvedl, za odcizené peníze měl koupit jídlo a alkohol,“ dodala komisařka Eva Michalíková.

Policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili muži podezření ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě odsouzení podezřelému hrozí až dvouletý trest.

„Jak je vidět, kamerový systém nemusí mít pouze nálepku represivní, ale jak je i ve Frýdku-Místku opakovaně potvrzeno, výrazně pomáhá dělat město bezpečnějším. Obyvatelé se mohou díky kameře cítit jistě i mimo hlavní trasy, kde případnou trestnou činnost tato zařízení okamžitě snímají a zachytí. Jako město plně spolupracujeme s policií a děláme Frýdek-Místek příjemnějším místem,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Městské kamerové systémy velkou měrou pomáhají při ztotožnění možných pachatelů, zaznamenávají samotný děj nebo naopak jsou nápomocné při útěku pachatelů a následném trasování podezřelých. Samozřejmostí je dobrá osobní a místní znalost policistů.

Přítomnost kamer se v poslední době osvědčila již například při incidentu s poničeným pianem v křížovém podchodě nebo při dopadení zlodějů katalyzátorů na parkovišti v Místku.