INTENZIVNÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA SI VYŽÁDALA MAXIMUM TECHNIKY V TERÉNU

Jana Musálková Jeckelová

4. 12. 2023

V ulicích Frýdku-Místku pracuje veškerá technika na údržbě kilometrů komunikací a odklízení sněhu. S počátkem vydatného sněžení technické služby zapojily do práce veškeré síly. V terénu je kompletní vozový park a plný počet pracovníků. Kvůli intenzivní zimní údržbě dochází k přerušení prací na ostatních rozpracovaných akcích v režii TS a.s.

Technické služby Frýdek-Místek jsou v plném nasazení. S počátkem vydatného sněžení zapojily do práce veškeré síly. Do terénu vyjela kompletní technika – pluhy a sypače na údržbu a zajištění sjízdnosti komunikací, smykový nakladač a nákladní automobil na odklízení hromad sněhu z exponovaného náměstí Svobody a z přechodů i autobusových zastávek. Nepostradatelní jsou také ruční odklízeči sněhu. Kapacity TS jsou rovněž významně posíleny o subdodavatele (traktory, nakladače, vozidla pro odvoz sněhu). 

„Na sněhové kalamity jsme předem dobře připraveni. Již několik měsíců předem stroje prochází údržbou a zásobíme se inertním posypovým materiálem a solí. Pracovníci počítají s mimořádnými směnami a vše je vypočítáno tak, aby v co nejkratší době byly nejfrekventovanější trasy sjízdné a schůdné,“ vysvětlil předseda představenstva TS a.s. Vladimír Macura.

Komunikace ve vlastnictví města uklízí 11 traktorů s radlicemi a dvě velká nákladní vozidla (Tatra, Volvo) s radlicí a sypací nástavbou, chodníky pak uklízejí další 4 stroje. Přechody, schodiště a zastávky uklízí ručně přibližně 10 pracovníků. Při intenzivním a vytrvalém sněžení však i při kontinuálním provádění údržby nelze zajistit běžný komfortní stav sjízdnosti a schůdnosti komunikací.

„Děkujeme občanům za trpělivost a pochopení, že všechny trasy nelze mít okamžitě bez sněhu. Je třeba mít na vědomí, že naše technické služby zajišťují údržbu na 435 kilometrech komunikací, z toho 180 kilometrů jsou cesty, zbytek chodníky, a to není málo. Ke své technice si navíc půjčují další od nasmlouvaných firem,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu a silniční hospodářství Miroslav Bártek (Naše Město F-M).

Pro letošní zimní sezónu měly technické služby připraveno 1500 tun soli. Jako první jsou pluženy a posypem ošetřeny silnice s veřejnou hromadnou dopravou a příjezdové silnice ke zdravotnickým zařízením. V centru města a na sídlištích se používá především sůl a až při výrazně nízkých teplotách, které snižují účinek soli, je využita struska. V okrajových částech se silnice ošetřuje především struskou a kamenivem. Podle důležitosti jsou ošetřovány také chodníky.

Údržba místních komunikací je prováděna podle Radou města Frýdku-Místku schváleného plánu zimní údržby, který je k dispozici zde:Plán zimní údržby pro zimní období 2023 – 2024 | Frýdek-Místek (frydekmistek.cz)

Kontakt na správce místních komunikací, dispečink k dispozici také o víkendech a svátcích: Kontakty – TS a.s., Technické služby města Frýdku-Místku (tsfm.cz). Dispečink TS zimní údržba: 604 274 707.

  • Zimní údržbu silnic ve vlastnictví Moravskoslezského kraje provádí Správa silnic MS kraje. Krajské silnice: ul. Bruzovská, Lískovecká, Revoluční, J. Opletala, 17. listopadu, Ostravská, Na Vyhlídce, Staroměstská a Slezská.
  • Zimní údržbu silnic ve vlastnictví státu provádí Sdružení AVE. Dispečink ve Frýdlantu nad Ostravicí – telefon 733 690 633. Silnice ve vlastnictví státu: ul. Hlavní, Janáčkova, Příborská, Beskydská a Frýdlantská.