Investice města jsou rekordní, daří se výstavba i rekonstrukce. Podpora míří do kultury a sportu

René Stejskal

12. 8. 2022

Město investovalo v loňském roce do rozvoje infrastruktury a rekonstrukcí městského majetku nejvyšší částku za posledních pět let, a to téměř 280 milionů korun. Vysoké investice a opravy městského majetku jsou cílem i v letošním roce.

Díky dobrému hospodaření se daří snižovat zadlužení města. V roce 2020 činil téměř 233 milionů korun, loni dluh poklesl na 177,7 milionu. 

Fungující infrastruktura

„Jednou z našich největších priorit je fungující strategická infrastruktura, kterou musíme urychleně dobudovat. Město musí stát na pevných základech, pak přežije i krizové situace. Letos jsme dokončili jednu z největších městských investic – kanalizaci v Zelinkovicích, Chlebovicích, Skalici a Lískovci-Gajerovicích. Po dokončení jsme upravili rozkopané komunikace tak, aby měly vyšší kvalitu, než tomu bylo dosud,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet Jiří Kajzar (Naše Město F-M). Dokončena byla také výstavba vodovodního řadu ve Skalici a Panských Nových Dvorech.

„Pustili jsme se do rekonstrukce hasičské zbrojnice ve Střelniční ulici a budovy bývalé textilní školy v Těšínské ulici, v níž najde nové sídlo městská policie. Podařilo se nám dokončit tolik potřebnou rekonstrukci budovy Městské knihovny Frýdek-Místek na Hlavní třídě včetně příjezdové komunikace, zajistili jsme přestavbu budovy v Radniční ulici 13 na kancelářské prostory. V penzionu pro seniory v Lískovecké ulici jsme postupně zrekonstruovali bytová jádra v celkem 160 bytech. V Domově pro seniory v ulici 28. října jsme zřídili na každém patře společné prostory, v nichž mohou klienti domova trávit volný čas, hrát stolní hry, účastnit se zdravotních cvičení nebo přednášek,“ vypočetl Jiří Kajzar.

Rekonstrukce bytů, rozšíření hřbitova

Město nechalo také opravit střechu Domu včelařů v Chlebovicích, postavilo část nové cyklostezky u Olešné v Kvapilově ulici a upravilo stávající. Provedlo rozsáhlou rekonstrukci rozvodů výškového domu v Anenské ulici. U tohoto domu letos pokračují práce na výměně balkonů, které byly v havarijním stavu, a na celkovém zateplení objektu, což v konečném důsledku přinese nájemníkům nemalé úspory na platbách za teplo.

Město rovněž rozšiřuje hřbitov, jehož kapacita již nebyla dostatečná. Vlastní rozšíření, výstavba kolumbária a zřízení chodníků bude městskou pokladnu stát více než 60 milionů korun. Práce provádějí technické služby.

„Objem investic v minulém roce, i v současných výjimečně nepříznivých podmínkách, byl nejvyšší za posledních 5 let a činil 276 milionů Kč. I díky tomu mají firmy zakázky a nezaměstnanost neroste. Přes velké investice se nám podařilo snížit dluh města a zachovat dotační programy pro občany. Snažíme se dobře hospodařit, snižovat provozní výdaje, ale zároveň nešetříme na lidech a nezvyšujeme jim životní náklady. Díky tomu, že jsme ve Sberbance nepřišli o 50 milionů korun, na rozdíl od jiných měst a krajů (ty bohužel ve Sberbance přišly o nemalé částky, a ty jim teď chybí v rozpočtech) si to můžeme dovolit. Dočasně volné prostředky zhodnocujeme. Za poslední půlrok jsme tak získali pět milionů korun navíc, které využijeme pro potřeby našich občanů.“ Náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet Jiří Kajzar (Naše Město F-M) 

Školy i hřiště

Základní a mateřská škola ve Skalici dostala novou hydroizolaci, která zabrání pronikání podzemní vody do spodních prostor budovy, a v letošním roce získá novou fasádu.

Letos se město pustilo do opravy tzv. modré lávky, protože stav jejího povrchu byl neúnosný. Ve Skalici nahradil nový mostek původní propustek, který způsoboval problémy motoristům. Dále město opravuje dětské hřiště ve vnitrobloku ulic Františka Linharta a Josefa Lady, které bylo ve špatném technickém stavu, a připravuje rekonstrukce dalších dětských hřišť tak, aby splňovaly nejpřísnější bezpečnostní standardy. Zrušena bude nefunkční lávka a upraveny chodníky na Jižních svazích ve Frýdku.

MHD a odpady

Významnými částkami podporuje město kulturu. Na dotace do oblasti kultury, sportu a sociálních služeb vyčlenilo poprvé v historii více než 100 milionů korun. V přípravě jsou další investice do školních a sociálních zařízení včetně tělocvičny v Chlebovicích, protože po posledním výběrovém řízení odstoupili všichni účastníci od podepsání smlouvy vzhledem k rozkolísanosti cen stavebních materiálů. Další výrazné částky směřují do městské hromadné dopravy, které zůstává pro obyvatele Frýdku-Místku zdarma, do odpadového hospodářství anebo na službu Seniortaxi.

„Zachovali jsme všechny dotační projekty z minulosti. Na historické maximum jsme navýšili dotace do mládežnického sportu, kultury a sociální oblasti, které přesáhly magickou hranici 100 milionů korun. Těchto výsledků jsme dosáhli dobrým hospodařením a zefektivněním chodu úřadu,“ zdůraznil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).