JAZZ VE MĚSTĚ

Linda Holubová Blažková

4. 10. 2022

Jedna z nejkrásnějších akcí podzimu – Jazz ve městě, je opět tady. Dva večery nabité hvězdami domácí i světové scény. Užijeme si originální a svěží zvuk kapely Point of Few, která v rámci vystoupení pokřtí své debutové album Open to Closeness. Na swingový rytmus nás naladí zpěvák Jan Smigmator a jeho sextet, složený ze špiček české jazzové scény. Příjemným osvěžením bude vystoupení zpěvačky Zamajobe z Jihoafrické republiky v projektu Small Kingdom. Výběrem svých oblíbených skladeb nás potěší soudobá jazzová formace Organic Quartet v čele s česko-americkým hudebníkem Ondřejem Pivcem.

PÁ 7. 10. – SO 8. 10. 2022 / Klub Stolárna, Frýdek – Místek

Program pátečního večera zahájí kapela Point of Few, české instrumentální kvarteto s mimořádně originálním, svěžím zvukem, organicky propojujícím elektroniku a populární hudbu se současným jazzem. Součástí koncertu bude křest debutového alba Open to Closeness, na které hostuje klávesista Jason Lindner z kapely Davida Bowieho. „Jeho hra dává naší hudbě nový rozměr. To, co do skladeb nahrál, je mimořádně originální, hravé a chytré a ohromně to rozšiřuje zvuk kapely,“ uvádí Radim Přidal z kapely Point of Few.

Tentýž večer vystoupí také přední swingový zpěvák Jan Smigmator a jeho sextet, složený ze špiček české jazzové scény. Jeho hudba ztělesňuje odkaz swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Sammy Davis jr., Dean Martin, Bobby Darin, Mel Tormé, Karel Hála nebo současný  zpěvák Tony Bennett. Brilantní frázování, hlas a styl řadí Jana Smigmatora mezi přední interprety tohoto žánru v Evropě.

Zpestřením festivalového programu bude sobotní vystoupení jihoafrické zpěvačky Zamajobe s originálním projektem Small Kingdom. Vlastním jménem Zamajobe Sithole je pětinásobnou nominantkou na cenu South African Music Award a je oceňována pro svou svěží fúzi afro-jazzu, soulu a funku. 

Závěrem sobotního večera i celého festivalu vystoupí uskupení Ondřej Pivec Organic Quartet. Společně jako kapela absolvovali přes tisíc koncertů po celém světě, získali četná ocenění, i u nás několik Andělů. „Za těch asi patnáct let, co spolu hrajeme, máme hudbu zalezlou až v kostech a je to pro nás čirá radost. Na koncertě ve Stolárně zahrajeme naše nejoblíbenější písně, které si sami chceme připomenout,“ uvedl za kapelu klávesista Ondřej Pivec.    

Akci pořádá statutární město Frýdek≈Místek prostřednictvím příspěvkové organizace Kultura F≈M. Na celý festival je možné zakoupit permanentku, v předprodeji za 550 Kč nebo na místě za 700 Kč, a také vstupenku na jednotlivé festivalové dny. Permanentka a vstupenky jsou v prodeji online na www.kulturafm.cz, na pobočkách TIC, v hale Polárka a na místě.  

Program:

Pá 7. 10. | 19.00

Point of Few feat. Jan Uvira a Radim Přidal

Pá 7. 10. | 21.00

Jan Smigmator & Band

So 8. 10. | 19.00

ZAMAJOBE with SMALL KINGDOM (Jižní Afrika/USA/D/CZ)

So 8. 10. | 21.00

Ondřej Pivec Organic Quartet

Užitečné odkazy:
http://www.kulturafm.cz//detail-akce/jazz-ve-meste/32616/icalrepeat.detail/-

Autor textu: Lenka Vašková, Kultura FM