SWEETSEN FEST PŘINESE TŘI DNY DOBRÉ ZÁBAVY A TAKÉ CHARITU

René Stejskal

12. 6. 2023

Letošní frýdecko-místecký festival Sweetsen fest vstoupí ve dnech 15. až 17. června do svého již 19. ročníku.

„Vystoupí Kateřina Marie Tichá & Bandjeez, Tomáš Kočko & Orchestr nebo legendární Prouza. Dále pak nejlepší česká punk-rock´n´rollová kapela Degradace nebo třeba i Dolls In The Factory. To je jen zlomek toho, co čeká,“ řekl ředitel festivalu Kamil Rudolf. 

„Jsem rád, že festival si našel nové pořadatele a žije dál,“ potvrdil zakladatel festivalu a primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Festival je od svého vzniku postaven na několika jednoduchých myšlenkách. Mezi účinkujícími jsou jen soubory a osobnosti s vazbou na Frýdek-Místek a všichni vystupující umělci se vzdávají nároku na honorář. Důležitý je charitativní podtext festivalu, kdy diváci mají tradičně vstup zdarma, ale mohou přispět a také přispívají v samostatných finančních sbírkách pro místní humanitární organizace. Letos mohou podpořit Dobrovolnické centrum ADRA F-M, Charitu F-M, Podané ruce a Strom života.

„Festival začne již tradičně ve čtvrtek 15. června na všech scénách. V hlavním areálu stadionu Slezan jsou tři scény – Sweetsen stage, Stan stage a Stoun stage. Další scéna bude v hospůdce U Arnošta a nebude chybět ani divadelní večer v klubu D.N.A. v areálu ředitelství Slezanu vedle Faunaparku,“ dodal Kamil Rudolf. Na čtvrteční odpoledne připraví taneční oddíl Funky Beat Dance arénu v parku pod zámkem ve Frýdku.

Sweetsen fest se již tradičně zaměří na ekologii a udržitelnost. Ke správnému třídění odpadů v areálu přispěje již pošestnácté projekt Čistý festival. Díky tomu mohou návštěvníci třídit a na stánku projektu za to získat odměny. Festival nově přistoupil také k zavedení rPET kelímků, které oproti vratným kelímkům zatěžují životní prostředí nižší uhlíkovou stopou. Téma ochrany přírody se letos bude prolínat také dětskými kreativními a pohybovými dílničkami Sdružení volného času Klíč. Pro nejmenší návštěvníky jsou připravené také hry, skákací hrady, kolotoče, kreativní a taneční workshop.

Festival podpořilo město Frýdek-Místek a rovněž Moravskoslezský kraj.

Součástí festivalu jsou diskuzní panely Sweetalks, a to v sobotu 17. června od 15 hodin ve Faunaparku. Vstup je rovněž zdarma. Program:
15.00 – 15.30 – Vašek a Hanina Šimkovi, Žít jednoduše je ta nejtěžší věc!
15.30 – 16.00 – Albert Čuba, Proč divadlo přežije (asi)
16.00 – 16.30 – Daniel Vícha, Zvony jako svědci historie

17.00 – 17.30 – Markéta Ubíková, 3K pro dobrý život ve městě
17.30 – 18.00 – Robin Javorek, Dlouhověkost
18.00 – 18.30 – Jan Becher, Knihy, sny a město