JIŽ O VÍKENDU: „ZÁLOŽNU“ OTEVŘE UMĚLECKO-DESIGNOVÝ MARKET

Jana Musálková Jeckelová

27. 4. 2023

Bývalou Národní záložnu místeckou v ulici Palackého zaplní prodejci a umělci. Město propůjčilo historickou budovu několikadenní prezentaci moderního umění a specifickému marketu. Třídenní akce Art of život je pro budoucí městskou galerii „Záložna“ jednou z největších dosavadních akcí pro veřejnost. 

Lákavým prostředím pro výstavy umělců a další kulturní akce je již před významnou rekonstrukcí bývalá Národní záložna místecká. Město v historické budově plánuje novou městskou galerii a už teď vítá pořádání umělecky zaměřených akcí. Třídenní Art of život symbolicky zahajuje „galerijní“ etapu v historii budovy.

„Iniciativa náměstka Jiřího Kajzara, díky které město pořídilo budovu bývalé záložny s přilehlým pozemkem, byla prozřetelným krokem. Jeho snaha nám zajistila možnost vybudovat nové frýdecko-místecké Kulturní centrum, kdy po opravě bude městská galerie „Záložna“ jednou z jeho tří částí. Prostory bývalé záložny jsou ideálním místem pro pořádání různých událostí, z hlediska zázemí pro návštěvníky, výbornou dopravní dostupností, a navíc s úžasným geniem loci. Jsem rád, že je můžeme už nyní nabídnout mladým lidem, frýdecko-místecké novince Art of život, která svým konceptem může zaujmout řadu občanů,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

  

Třídenní víkendová akce je nevšedním propojením architektonicky cenného interiéru s moderním pojetím umění, současné drobné řemeslné výroby a služeb. Návštěvníci se mohou těšit na prožitky z různých tematických oblastí a prezentaci převážně místních umělců nebo řemeslníků. 

„Jedná se o koncept zaměřený na umění, design a řemesla. Sháněl jsem pro tuto akci větší prostory. Proto jsem se obrátil na město a dostal jsem nabídku na využití Záložny. Představí se místní firmy, například Wrap up, Adolphinata, Papidu, Liin, Svičkuj, P3L1 nebo místní umělci Ondřej Bělica a Dominika Mrkvová. Herečka Pavlína Kafková vystaví své malby, barber ostříhá a oholí zájemce, taterka potetuje,“ uvedl organizátor Dominik Vrobel ze společnosti Elizebet Art of Goodies, která v Hluboké ulici vyrábí dorty a provozuje kavárnu.

„Stanoviště“ zaplní všechna tři patra. V hlavním sále v přízemí bude po celou dobu znít hudba, ať rap nebo jazz v podání lokálních interpretů a skupin. Ze sálu povede ulička do gastro zóny s dorty, kávou, sýry, vínem, pivem a limonádami. V podzemních prostorách budou návštěvníky čekat produktová a lifestylová videa a světelné umělecké instalace. V prvním patře zase market se zónami interiér, řemeslo, fashion, urban a green zóna a také street art zóna, i umělecké instalace. Nebude chybět fotokoutek a sobotní afterparty.

Art of život se uskuteční od 28. do 30. dubna. V pátek se „Záložna“ otevře od 16 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 19 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin. Vstup na akci je zdarma.