KAMENY ZMIZELÝCH BUDOU PATŘIT I DO FRÝDECKO-MÍSTECKÝCH ULIC

Jana Musálková Jeckelová

9. 9. 2022

5 Kamenů zmizelých nainstalovaných do ulic Frýdku-Místku bude připomínat pětici obětí nacistického režimu. 

Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf, Julius Huppert, Anna Huppertová. Těchto pět osobností kráčívalo ulicemi našeho města, nyní současní obyvatelé Frýdku-Místku si jejich tragický osud budou moci na stejných místech připomínat.

Do chodníků obou hlavních náměstí i některých ulic Frýdku-Místku nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali.

„Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo. Mohou tak být mementem pro další generace,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj a také pro útvar hlavního architekta města Jakub Míček (ANO 2011). 

Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě.

Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku. Další dva kameny (na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové) nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.