KLIENTŮM ZAŘÍZENÍ „ŽIRAFA“ PŘINESLA ROZSÁHLÁ OPRAVA BUDOVY VYŠŠÍ KOMFORT

Jana Musálková Jeckelová

28. 10. 2023

Klienti Integrovaného centra ŽIRAFA ve Fibichově ulici v Místku již tráví čas ve zrekonstruované budově. Práce na zateplení, vybudování nájezdových ramp nebo nových vchodů trvaly zhruba 10 měsíců, a to za plného provozu městského zařízení pro mentálně hendikepované uživatele.

Frýdek-Místek zajistil opravu svého zařízení Integrované centrum ŽIRAFA, které poskytuje péči pro klienty s mentálním postižením. Objekt potřeboval nejen zateplit.

„Zateplili jsme obvodový plášť, vyměnili dveře a okna i s parapety a dodali žaluzie. Nechali jsme vybudovat také nájezdové rampy, schodiště a nové vchody do zahrady. Opraven byl i přístřešek nad vstupem do zahrady,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, životní prostředí a zemědělství a útvar hlavního architekta Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Práce probíhaly postupně v uvolněných prostorách po jednotlivých podlažích, takže pro klienty byly zároveň zajištěny všechny služby.

„Všechny práce jsme prováděli postupně za provozu. Nechtěli jsme totiž uzavřít toto zařízení, které poskytuje neocenitelné služby rodinám pečujícím o mentálně postižené potomky. Děkuji pracovníkům ŽIRAFY i rodičům za trpělivost. Myslím, že výsledek stojí za to. Budova je zateplena, nová okna prosvětlila všechny místnosti a nové vstupy do zahrady jsou praktické,“ dodal náměstek primátora Jiří Kajzar.

Pro klienty bylo symbolické předání zařízení do užívání po rekonstrukci, kterého se zúčastnili zástupci města, slavnostní událostí.

„Činnost Integrovaného centra ŽIRAFA je v našem městě velmi potřebná a záslužná. Jsem ráda, že se klienti i tamní pracovníci dočkali zvýšení komfortu svého zázemí. Všichni složitý proces rekonstrukce za provozu zvládli. Nyní už ŽIRAFA poskytuje odpovídající zázemí a díky skvělému personálu se v péči o naše hendikepované posouváme zase dál,“ řekla náměstkyně pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Leona Sárkőziová (ANO 2011).

Stavební úpravy zvýšily energetické úspory objektu a v letních měsících i komfort klientů a zaměstnanců. Celková cena rekonstrukce činí 10,97 milionu korun.

Symbolického předání zařízení po rekonstrukci do užívání se za frýdecko-místeckou radnici zúčastnili zprava primátor Petr Korč (Naše Město F-M), vedoucí odboru sociálních služeb Jarmila Kozlová, náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální oblast Leona Sárkőziová (ANO 2011) a náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně-správní činnosti a dotace Jakub Míček (ANO 2011). Zcela vlevo stříhá pásku ředitelka ŽIRAFY Natálie Hamplová.