LICITAČNÍ ŘÍZENÍ A DRAŽBA: NEJTRANSPARENTNĚJŠÍ FORMA PRODEJE MĚSTSKÉHO MAJETKU

Jana Musálková Jeckelová

19. 9. 2024

Frýdek-Místek dodržuje zásady prodeje obecního majetku. Potvrzuje to případ prodeje dvou budov a souvisejících parcel na třídě T. G. Masaryka vítězi licitačního řízení, který schválili zastupitelé na svém posledním zasedání. Licitační řízení a dražbu radnice považuje za nejtransparentnější formu prodeje městského majetku.

Frýdek-Místek dbá na transparentní prodej městského majetku formou licitačního řízení či dražby. Radnice ctí pravidla a zásady prodeje městského majetku, jak se ukázalo na případu nedávného prodeje nemovitostí z tř. T. G. Masaryka.

Zastupitelé 11. září 2024 odsouhlasili prodej dvou budov a souvisejících parcel na třídě T. G. Masaryka č.p. 633 a 634 ve Frýdku-Místku vítězi nabídkového licitačního řízení ze dne 23. července 2024. Zájemce jako jediný nabídl v licitačním řízení, které se konalo v prostorách magistrátu Frýdku-Místku, částku 22,5 milionu korun. Licitačního řízení se účastnil i druhý subjekt, ten však neučinil žádný příhoz. Až tři dny po skončení nabídkového licitačního řízení zaslal městu svou nabídku ve výši 24 milionů korun. Tuto nabídku už ale město podle pravidel prodeje nemohlo přijmout – licitační řízení proběhlo transparentně, v pořádku a v době podání dodatečné nabídky druhého subjektu bylo ukončeno.

„Nabízení vyšší částky ex-post je nestandardní postup. Znamenalo by porušení dosavadních pravidel, podle kterých město respektovalo výsledky nabídkového licitačního řízení. Ctíme pravidla prodeje majetku a nebudeme akceptovat nabídky v rozporu s těmito pravidly. Jiný postup by mohl zapříčinit soudní spor. S žádostí o posouzení uvedené situace a o právní názor jsme se obrátili na Ministerstvo vnitra ČR. Rada města posléze doporučila zastupitelstvu schválit prodej nemovitostí na základě výsledku licitačního řízení,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a majetkoprávní vztahy města Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

„Rovněž jsme se obrátili na primátory okolních měst. Ti se s takovou situací ještě nesetkali a shodně potvrdili, že by dodrželi výsledek licitačního řízení. V opačném případě by město mohlo čelit soudním sporům,“ dodal Jiří Kajzar.

V tomto konkrétním případě se mohlo jednat o účelovou snahu zhatit prodej těchto nemovitostí. Radnice odmítá jakýkoliv úkrok stranou od pravidel prodeje, jakýkoli náznak nekalých praktik. Prodává majetek výhradně formou dražeb nebo licitačního řízení.

„Doba, kdy se prodával důležitý majetek napřímo, je už pryč. Jako například v dobách, kdy se napřímo prodala, za vlády sociální demokracie, budova bývalého OV KSČ či jiné domy. Napřímo se tehdy prodávaly také atraktivní pozemky v Horní ulici, které byly následně zhodnoceny městskou investicí. Město kvůli tomu přišlo o 84 milionů korun,“ dodal náměstek Jiří Kajzar.