LIDÉ BEZ DOMOVA UKLÍZEJÍ MĚSTO

René Stejskal

18. 10. 2023

Město spustilo projekt Stravenka F≈M, díky kterému město stravenkou odmění bezdomovce, kteří uklízejí nepořádek ve Frýdku-Místku. „Mám velkou radost, že se tento projekt rozběhl a že lidé bez domova mají o tuto práci zájem. Letos jsme na projekt vyčlenili 50 tisíc korun a vzhledem k pozitivnímu dopadu v něm budeme chtít pokračovat i v příštím roce,“ potvrdila náměstkyně primátora pro sociální péči, sociální služby, zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Leona Sárkőziová (ANO 2011).

„Projektem zapojujeme bezdomovce do pracovního procesu. Určitě je důležité, že si opět osvojí pracovní návyky a skutečnost, že za práci dostanou odměnu ve formě stravenek, za které si nakoupí potraviny. Neméně důležité je pro ně pocit, že dělají něco užitečného a že nejsou zbyteční,“ vysvětlila náměstkyně Leona Sárkőziová.

„Zájem o úklid je mezi našimi klienty opravdu velký. Hlásí se nám kolem 20 lidí, z nichž každý týden vybereme čtyři až pět, kteří jdou uklízet domluvená místa. Za práci získají odměnu, ale zároveň ve svém životě zažijí něco pozitivního. Život na ulici moc pozitivních zážitků nepřináší,“ uvedl vedoucí střediska Bethel ve Frýdku-Místku Jan Savický. V Bethelu provozovaném Slezskou diakonií mají lidé bez domova možnost přenocovat a provést osobní hygienu. Podmínkou je, že nesmí být pod vlivem alkoholu. O úklid ve městě mají zájem i ženy ze střediska Sára.

Do úklidu se zapojil mezi jinými i čtyřicetiletý Jiří Doležal. „Přišel jsem o práci a tím pádem i o bydlení. Jsem vděčný, že mi pomáhá Slezská diakonie. Být na ulici je náročné. Musím se s tím smířit a nějak to přežít. Úklid je dobrá věc, je fajn, že si lidé mohou přivydělat, a přitom uklidí město. Všechno je o výchově. Doma si také nedovolíte hodit papírek na podlahu, to by člověk hned dostal od rodičů pohlavek,“ řekl Jiří Doležal. Práci se snaží sehnat, ale postihly jej zdravotní problémy. „Mám první stupeň invalidity, měl jsem ochrnuté nohy. Snad seženu něco lehčího, nechci být na ulici celý život,“ dodal. Jeho kolega Vlastík sbíral v sadech Bedřicha Smetany odhozené papírky, plechovky a zpoza keřů vytahoval staré plesnivé oblečení.  „Jsem rád, že můžu pro město něco udělat. Hned je to tady hezčí,“ usmál se.