MAKOVICE KOSTELA UKRYLA POSELSTVÍ, NA DĚTI PRŠELY CUKROVINKY

Archiv

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

9. 6. 2022

Makovice věže kostela sv. Jana a Pavla opět ukrývá poselství. Zástupci města a farnosti za velkého zájmu veřejnosti uložili čtyři měděné schránky s původními i novými dokumenty a předměty do věže. Došlo i na shazování bonbónů.

Vzkazy, které se stanou překvapením pro budoucí generace, do věže vyvezl primátor Frýdku-Místku Petr Korč a děkan místecké farnosti Daniel Vícha. Obsah zapečetěných tubusů se na světlo dostane díky kvalitní klempířské práci za více než stovku let.

V první ze čtveřice měděných schránek jsou uloženy cenné dokumenty a předměty předků, které se loni v prosinci dostaly na světlo po 107 letech. Obsahy dalších tubusů připravilo město a farnost. Radnice vložila do schránky pamětní minci k 750. výročí založení města, fotografie, aktuální tiskoviny, mince, zprávu o městě a studii přístavby nového kulturního centra města s podpisem autorky, světoznámé architektky Evy Jiřičné.

„Věřím, že jednou, až se bude věž opravovat znovu, nebude studie překvapením, lidé budou stavbu znát a pravidelně ji navštěvovat. Podobné to bylo s Národním domem, jak jsme se dočetli, když se makovice sundávala, i o tom, s jakým nadšením budován. Jde o silný okamžik pro město, také pro mě osobně, jsem rád, že jsem měl tu čest a možnost být s panem děkanem v tomto významném okamžiku na věži,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město).

Další ze schránek ukryla vzkazy školáků, kteří vyhráli v soutěži města „Co vzkážeme budoucím generacím?“. Děti ve svých upřímných vzkazech zaznamenaly aktuální dění a své vnímání současnosti. Mnohé ze tříd si nenechaly významnou událost ujít a ve velkém počtu se sešly před chrámem. Děti s velkým jásotem a s deštníky zachytávaly cukrovinky, které primátor Petr Korč po vzoru předků shazoval při cestě s tubusy na věž.

Římskokatolická farnost Místek připravila vzkaz, časopis místecké farnosti, pálenku z roku 2020 a text mapující práci klempířů.

„Na věži je vidět velmi kvalitně udělaná práce klempířů. Když si srovnáme fotografie staré věže a nové, tak troufám si říci, že ta nová práce je daleko kvalitnější, vše přesně sedí, vše je přesně vytvarováno, mistrná práce,“ uvedl děkan místecké farnosti Daniel Vícha poté, co ho stavební výtah po vložení tubusů do makovice dopravil zpět na zem.

Termín dokončení obnovy kostela posunuly neočekávané nálezy prohnilého bednění pod mědí. Celkově vychází na necelých 5 milionů korun a kompletně má být dokončena v červenci.