MALAJSIE – ZEMĚ MALAJSKÝCH TYGRŮ!!!

Miroslav Sykora

24. 8. 2004

Přïnášíme Vám, ač se zpožděním, reportáž z proběhlého MISTROVSTVÍ SVĚTA juniorské kategorie. Jsme všichni potěšeni, že se frýdecko-místeckému odchovanci podařilo reprezentovat Českou republiku a dokonce vybojovat medailový kov. Radek Košátko stál na stupni vítězů s Argentinecem, Korejcem a Ukrajincem.      Nominaci České republiky sestavil MUDr. Rostislav Kaňka, šéftrenér Státní reprezentace České republiky, po zvážení možných adeptů. Dvě náročnější dlouhodobá soustředění v Třeboni byly cíleny na možnou obhajobu obrovského úspěchu z Portorika 2002, kdy ČR stanula na vrcholu nejvyšším. Radek Košátko byl nominován do kategorie sportovního boje do 70 kg, byl zařazen do týmu ČR a také do trojice reprezentantů, kteří startovali v disciplíně Technické sebeobrany TaeKwon-Do ITF.      Česká reprezentace dorazila do Genting Highland v Malajsi, cca 50 km od Kuala Lumpuru. Jak Radek popisuje, česká výprava bydlela v hotelu First World, v Gentingských horách, 2000 m nad mořem. Časový posun 6 hodin se na našich projevil tak, že se v noci budili, jako by chtěli vstávat. Gentingské hory nejsou obydlené, avšak jsou obklopeny hotely a atrakcemi, něco na způsob Disney Land. Bylo zataženo a hory lemovaly mračna. 50 km v Kuala Lumpuru však již byla tropická vedra. Do dějiště Mistrovství světa také přicestovalo cca 400 bojovníků a bojovnic ze 46 zemí. Díky mimořádným úspěchům (a také svérázným úpravám hlavy zná české reprezentanty již snad celý TaeKwon-Do ITF svět. Červenomodrobílé barvy mohlo tentokrát hájit celkem 17 juniorů, z toho 9 chlapců a 8 děvčat.      MIISTROVSTVÍ SVĚTA bylo započato v malajských Gentingských horách v úterý 27.7. technickými sestavami. V Tulech se podařilo Editě Morkovcové v kategorii I. Dan probojovat až do finále, kde soutěžila o zlato s nakonec úspěšnější korejskou závodnicí. V týmové soutěži naše juniorky vybojovaly medaili bronzovou. Zastavily je až v semifinále Korejky. Junioři, jak jinak narazili na korejské reprezentanty, v 1. kole.      Ve sportovním boji se až do finále kategorie do 53 kg probojovala Barbora Sýkorová, kde svedla rovnocenný boj s korejskou bojovnicí, které nakonec byla zdvižena ruka jako vítězce vzhůru. Bronzovými medailemi dekorovali zástupci ITF Pavlu Jelečkovou (do 60 kg) a Ilonu Hambergerovou (nad 60 kg). V týmovém boji patří ČR další bronzová příčka na světovém pódiu.      Ve třetí den Mistrovství slyšeli čeští bojovníci českou národní HYMNU. Petr Hasík, mimořádně excelentní skokan, získal světovou ZLATOU MEDAILI ve speciálních přerážecích technikách do výšky a dálky na desky. Petr a ruský reprezentant získali po základním kole nejvíce bodů. Při rozeskakování o zlato se rozhodovalo vylosovanou technikou přímého kopu vzhůru bříškem chodidla, na desku ve výšce 280 cm. Tam ruský bojovník nedokopl, avšak Petr s přehledem.      Ze svého účinkování na MS v Malajsii zasílal SMS RADEK KOŚÁTKO. Po některých nevydařených mezinárodních závodech (myšleno co do medailového zisku) se v ZEMI MALAJSKÝCH TYGRŮ podařilo vybojovat mimořádně cenný kov. Jen na takovýchto mezinárodních akcích není o nezvyklé soupeře nouze. Radek si mohl zabojovat s reprezentantem Grónska a po šťastném losu, kdy měl 2. kolo volné, bojoval s australským reprezentantem. No, ještěže to nebyl bojovník z Nového Zélandu, protože to by Radek zažil, jak NZ vytváří Voodoo atmosféru. Byl jsem toho svědkem v Argentině 1999. Radek si nechal pořídit fotografii se zmíněným Australanem a to tričko, které má Australan, má doma Radek! Má jich víc, parchant … ehm, teda Kenny. 😎 Radek Košátko, se setkal ve 4. kole (semifinále) s korejským bojovníkem. Radek podle informací podal snad životní výkon, a zdálo se, že korejský bojovník byl poražen, stačilo jen počkat na verdikt. Avšak, občas, není vždy vše tak, jak se očekávalo. Po skvělém zápase obou borců odešel z ringu s myšlenkami na přípravu na finálový souboj Korejec. Nutno však sdělit, že RADEK KOŠÁTKO ZÍSKAL NA MEZINÁRODNÍCH ZÁVODECH, PŘI MISTROVSTVÍ SVĚTA, BRONZOVOU MEDAILI VE SPORTOVNÍM BOJI!!!      V boji družstev se po dvou vítězných utkáních junioři ČR probojovali do semifinále a stejně jako jejich dívčí protějšky získali 3. místo. Tato disciplína je velmi prestižní. Jde i o taktickou podívanou, vyhrát může i papírově slabší tým, nasadí-li vhodně své závodníky nebo využije-li chybných nasazení soupeře. Stříbrnou medaili pak ještě získala Pavla Jelečková v silovém přerážení juniorek, kde byla úspěšnější už jen korejská reprezentantka. O poslední získaný bronzový kov se postarali v technické sebeobraně (nová disciplína) tři naši reprezentanti (Ilona Hambergerová, Matěj Vlček, Radek Košátko). Byli vyřazeni až korejským týmem.      Radek Košátko při návštěvě Kuala Lumpuru obdivoval Twin Towers, snad největší mrakodrapy světa!!! Rovněž se mu podařilo dostat se na 250 m vysoký TV vysílač!!! Radek na své účinkování nezapomene, protože si pořídil mnoho památečních fotografií s mladými závodníky a závodnicemi. Navázal kontakty s Australany, Slovinci, Rusy a Korejci.      V celkovém hodnocení tak nakonec získala Česká republika 1 zlatou, 3 stříbrné a 7 bronzových medailí, čímž se zařadila mezi téměř padesátkou zúčastněných států za Koreu (17 zlatých), Rusko (3 zlaté) a Tadžikistán (2 zlaté) na celkové 4. místo. Česká republika opět vévodí světové špičce. Další, v pořadí 7. juniorské mistrovství světa by se v roce 2006 na základě rozhodnutí kongresu ITF mělo uskutečnit na Filipínách. Podívejte se na další informace na www stránkách státní reprezentace http://repre.taekwondo.cz Miroslav Sýkora, 23. srpna 2004.