MĚSTO NEMÁ ÚČET U SBERBANK

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

25. 2. 2022

Vzhledem k situaci na Ukrajině a sankcím vůči Rusku stahují čeští klienti vklady ze svých účtů a vybírají hotovost. Frýdku-Místku se tato situace netýká, město vloni účet u Sberbank zrušilo:

„Frýdek-Místek měl svá aktiva v ruské Sberbank, která má v České republice pobočky. Ale již v první polovině loňského roku jsme rozhodli, že naše aktiva přesuneme do původně tradičních českých bank. Ve věci uložení našich prostředků v bankách jsme velmi konzervativní a opatrní a nezviklají nás ani zdánlivě výhodné podmínky. V případě zahraničních bank je to navíc věc důvěry, proto jsme peníze přemístili jinam,“ řekl náměstek primátora Frýdku-Místku pro investice, finance a rozpočet Jiří Kajzar (Naše Město F-M).  

„Snažíme se městské finance ochránit a využíváme služeb původně tradičních bankovních domů. Pořád platí, že na cizí peníze, tedy městské, musíme být ještě opatrnější než na vlastní,“ dodal Jiří Kajzar.  

V Česku působí „česká“ a „rakouská“ banka Sberbank, jejichž majitelem je ruská Sberbank, do které míří zisky z dceřiných společností v Evropě.