MĚSTO OCENILO AUTORY VÍTĚZNÉHO VZKAZU DO KOSTELNÍ VĚŽE

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

30. 3. 2022

Kdy byla postavena budova magistrátu, kde vznikne další obchod nebo co bude s hotelem Centrum? Tyto a další otázky padaly od stolků ve velké zasedací místnosti magistrátu. Tentokrát za nimi neseděli radní, ani zastupitelé, ale školáci, kteří vyhráli v soutěži „Co vzkážeme budoucím generacím?“.

Město soutěž vyhlásilo v souvislosti s obnovou místeckého kostela svatých Jana a Pavla a snesením dědictví předků z kostelní věže. Dobové dokumenty a další cennosti byly na sklonku loňského roku po 107 letech vyňaty z tubusů ukrytých v makovici. Do soutěže se přihlásily (vyjma jedné) všechny městské základní školy a výsledkem byla působivá a originální kolekce prací.

Absolutním vítězem, který získal nejvíce hlasů a největší obdiv poroty se stal vzkaz 8. B z 6. základní školy v ulici Pionýrů v Místku, a to pod vedením paní učitelky Mgr. Karolíny Gomolové. Vítězný tým si kromě unikátního místa v tubusu zajistil také zážitek v podobě osobního setkání na Magistrátu města Frýdku-Místku.

Školáci převzali odměnu, také posnídali ve velké zasedací místnosti a prohlédli si pracovnu primátora:  

„Na můj dotaz, co by žáky nejvíce zajímalo, se jeden mladý muž osmělil velice rychle a vybral si mé křeslo u pracovního stolu. Tak třeba jsem měl tu čest potkat se s budoucím primátorem Frýdku-Místku… Každopádně mám radost, že z diskuze, kterou jsme absolvovali, je jasné, že mladé lidi město, ve kterém žijí, velmi zajímá. A to je moc dobře,“ usmíval se primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Vítězný tým měl možnost prohlédnout si práce i ostatních škol. Příležitost k tomu dostane také veřejnost. Výstava všech prací soutěže "Co vzkážeme budoucím generacím?" bude zahájena ve zrekonstruované místecké pobočce Městské knihovny Frýdek-Místek, která bude opět v provozu na konci dubna.

Kromě práce vítězného týmu se porota rozhodla vybrat do tubusu i další čtyři originální výtvory, a to těchto autorů: 4. a 5. třída, ZŠ Chlebovice7. A, 2. ZŠ, ul. J. Čapka7. B, 2. ZŠ, ul. J. Čapka.

Část originálních dobových dokumentů bude po opravě uložena zpět do věže a spolu s nimi budou na desítky let do tubusů ukryty i vzkazy dětí.