MĚSTO OTEVŘELO UBYTOVNU PRO OBČANY Z UKRAJINY

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

29. 3. 2022

Městská ubytovna pro uprchlíky je v provozu. Frýdecko-místecká radnice zajistila zázemí pro občany z Ukrajiny v bývalých kasárnách v Palkovické ulici v Místeckém lese.

Město nechalo v objektu bývalých kasáren provést nejnutnější úpravy. Ubytovna disponuje čtyřicítkou pokojů s kapacitou zhruba 70 osob. Pokoje jsou vybaveny základním nábytkem, včetně dětských postýlek. Noví obyvatelé objektu mohou využívat pračky, sušičky, také kuchyňku, společenskou místnost, WI-FI síť a recepci. Pro děti je v plánu vybudování herny a zajištění plochy k venkovnímu hraní.

„Lidem, kteří k nám přišli z Ukrajiny, musíme pomoct. Uvolnili jsme finanční prostředky na zajištění zázemí v ubytovně, která v budoucnu bude opět sloužit pro potřeby našich občanů. Musíme podpořit péči o uprchlíky, kterou jsme my sami v minulosti dostali od jiných států. Snahou občanů z Ukrajiny je se rychle začlenit do našeho systému. Nepřišli si zde pro dávky, ale chtějí se integrovat a najít si práci. Budou tak svou přítomností přispívat i nám,“ řekl náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Ubytovna je dostupná linkami městské hromadné dopravy, kterou občané z Ukrajiny mohou využívat zdarma (trasy, viz mapka v příloze). Řidičům se prokazují cestovním pasem, občanským průkazem či hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem. 

Uprchlíkům už slouží také kontaktní centrum v Národním domě, kde mohou získat základní potraviny a hygienické potřeby, mimo jiné také informace o volných pracovních místech, o možnosti získat ošacení nebo zajištění programu pro děti.