VÝZVA PRO VÝTVARNÍKY: MĚSTO UCTÍ REŽISÉRA FRANTIŠKA VLÁČILA PAMĚTNÍ DESKOU

Jana Musálková Jeckelová

14. 2. 2024

Frýdecko-místecký dům, ve kterém v dětství bydlel režisér František Vláčil, ponese na jeho počest pamětní desku. Radnice tak uctí stoleté výročí narození velikána českého filmu. Připomínkou Vláčilova umění bude také série projekcí v Nové scéně Vlast v Místku.

Frýdek-Místek si připomene stoleté výročí narození Františka Vláčila. Radnice 19. února – v den, kdy se režisér narodil – vyhlásí soutěž, do níž budou moci výtvarníci hlásit své návrhy na realizaci pamětní desky. Vítězná verze bude umístěna na domě v Komenského ulici v Místku, kde Vláčil ve 30. letech minulého století bydlel se svými rodiči.

HLEDÁME VÝTVARNÍKY, KTEŘÍ NAVRHNOU PAMĚTNÍ DESKU: https://www.zakazkyfm.cz/contract_display_1930.html

„Pamětními deskami chceme našim spoluobčanům připomenout osobnosti, které s námi žily, které přispěly k rozvoji města anebo které Frýdek-Místek ovlivnil, ať už jde o zakladatele textilního průmyslu, stíhacího letce z bitvy o Británii nebo právě filmového režiséra Františka Vláčila,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

František Vláčil se narodil v roce 1924 v Českém Těšíně, kde jeho otec František Vláčil byl jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku se rodina Vláčilových přestěhovala v roce 1930 do domu postaveného vojenskými gážisty.

Rozhodli jsme se jít cestou výtvarné soutěže, protože jde nejen o prosté připomenutí Vláčilova života, ale zároveň chceme dát prostor umění ve veřejném prostoru a obohatit tak město,“ vysvětlila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Vláčil je autorem filmu Markéta Lazarová, ve své době nejdražšího československého filmu, který byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českých filmem všech dob. V roce 1968 byl Vláčil jmenován zasloužilým umělcem, o dvacet let později národním umělcem. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 mu byla udělena hlavní cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zemřel v Praze 27. ledna 1999 ve věku 74 let.

V den výročí narození režiséra uvidí diváci v Nové scéně Vlast jeho film Adelheid s vynikajícím Petrem Čepkem v hlavní roli. Tento první Vláčilův barevný film, komorní psychologické drama z roku 1969, byl ve své době prvním snímkem zabývajícím se adekvátním neideologickým způsobem poválečnou situací v pohraničí v době tzv. odsunu. Následně bude místecké kino pokračovat v projekcích Vláčilových filmů v rámci Filmového klubu během roku (termíny budou upřesněny).