Mikrobusem až před kancelář. Nový typ dopravy

René Stejskal

3. 8. 2022

Lidé z Frýdku-Místku pracující v Ostravě by mohli využívat nový typ dopravy. Zájem o tuto službu prověří dotazník.

Lidé, kteří dojíždějí do okolních města za prací řeší v cíli parkování a v poslední době také nárůst ceny pohonných hmot. Přitom se chtějí přepravit od svého domu až do cíle, bez přestupů a levně. K vysokým cenám za dopravu, nepříznivým dopadům na životní prostředí je třeba počítat s tím, že lidé v cílovém místě nechtějí stavět další parkoviště, protože si chtějí zachovat příjemný prostor pro žití.

„Pro nás je velkou výzvou najít řešení, které by vyhovělo většině požadavků nás všech. Některé z možností chceme občanům představit a zeptáme se na jejich názor v dotazníku. Tím zjistíme zpětnou vazbu a zájem o služby, které postupně můžeme zavádět v pilotním provozu a prověřit jejich smysl v praxi,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Leonard Varga.

Smyslem těchto kroků je snížit dopravní intenzitu a tím negativní dopady na životní prostředí, omezit zábory zelených ploch pro nová parkoviště a v neposlední řadě přinést občanům pohodlnou dopravu do zaměstnání, která bude levnější než cestování autem.

Pro lidi, kteří cestují za prací do Ostravy ve stejný čas, by se dala zajistit ranní doprava šesti až osmi osob mikrobusem, který je zaveze až k jejich firmě a v odpoledním čase je zase odveze domů nebo na místo, kde nastupovali. 

„Tento způsob je výrazně levnější než jízda vlastním vozem, a často také rychlejší.
Řidič totiž v cílovém místě nemusí hledat parkovací místo,“
uvedl náměstek Leonard Varga.

Další variantou je rozvoz do firmy ze záchytného parkoviště anebo rozvoz z dopravního uzlu – vlakového nebo autobusového nádraží. Pod odkazem   https://1url.cz/RrNaU najdete dotazník, ve kterém se můžete vyslovit pro preferovaný typ dopravy.  Podle zájmu pak město je připraveno podpořit některou z variant této dopravy.