MOBILNÍ VÁHY ZAMEZÍ PŘETĚŽOVÁNÍ SILNIC

René Stejskal

20. 12. 2022

Mobilní váhy na měření hmotnosti nákladních automobilů předali v pátek 16. prosince zástupci města a obcí z Frýdecko-Místecka policistům. Ti budou na určených místech kontrolovat přetížená vozidla.

„Město Frýdek-Místek přispělo na zakoupení mobilní váhy pro Policii České republiky. Usilujeme tak o zlepšení stavu na silnicích. Přes Frýdek-Místek i další místa v regionu jezdí přetížené nákladní automobily a poškozují silnice. V pořízení mobilní váhy vidíme možnost snížit náklady na opravy komunikací poničených přetíženými vozidly. Věřím, že řidiči budou dodržovat zákony,“ řekl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček (ANO 2011).  

„Hodnota váhy činí půl milionu korun, a protože se na ně složila zdejší města a obce, budou využívány výhradně na Frýdecko-Místecku,“ potvrdil náměstek primátora pro dopravu Miroslav Bártek (Naše Město F-M).

V letošním roce provedla Policie ČR na Frýdecko-Místecko tři tisíce kontrol kamionů. U poloviny z nich zjistila přestupky, přičemž 500 přestupků se týkalo přetížení. Pokuty za přetížení jdou do rozpočtů obcí, na jejichž území měření probíhá, ale ve skutečnosti tento systém pro obce a města vzhledem ke složité administrativě výnosný není.

Řidič, který odmítne zvážení svého vozu, může dostat pokutu až ve výši 100 tisíc korun. Právě takovou pokutu letos udělili za odmítnutí zvážení frýdecko-místečtí policisté. Podle policistů s přetíženými vozy jezdí nejčastěji řidiči na pilu do Paskova. Přestupků se ve velké míře dopouštění zahraniční řidiči. Kromě toho, že přetížené nákladní vozy ničí povrch komunikací, mohou být v provozu nebezpečné. Přetížený automobil je při nenadálých událostech složité ubrzdit. Proto také policisté neumožňují přetíženým vozům pokračovat v jízdě a jejich řidiči musí zajistit přeložení části nákladu na jiný nákladní automobil.