NABITÝ PRVNÍ MÁJ: LETOS BUDE ZŘEJMĚ NEJPESTŘEJŠÍ V HISTORII FRÝDKU-MÍSTKU
Bronislava Rudinska Supíková
29. 4. 2026

Znovuotevření baziliky Navštívení Panny Marie po dvouleté rekonstrukci, velkolepé uvedení do provozu nového kulturního a komunitního centra Nová Osmička, Prvomájová jízda veteránů, promenádní koncert v Sadech Bedřicha Smetany a zahájení sezóny vyhlídkové Svatojánské věže, které doprovodí vystoupení instrumentálního česko-polského kvarteta. To vše nabídne letošní 1. máj ve Frýdku-Místku.
BAZILIKA A KRYPTA
Po rozsáhlé rekonstrukci se 1. května znovuotevře bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku. Obnovu poutního kostela, na které se finančně podílelo i město, završí slavnostní mše za účasti apoštolského nuncia Jude Thadeusa Okola. Návštěvníci budou mít první příležitost prohlédnout si nejen interiér, ale i kryptu s ostatky poutníků, farářů a členů rodu Pražmových.
„Bazilika Navštívení Panny Marie je jednou z dominant našeho města, na kterou jsem skutečně velmi hrdý. Nese v sobě nejen význam křesťanský, ale zároveň je to místo setkávání, rozjímání, které má velké genius loci. A nyní po generální rekonstrukci a výrazné proměně interiéru a krypty, která je velmi povedená, otevře chrám své dveře zase lidem. Slavnostní znovuotevření chrámu vnímám jako velmi významné,“ okomentoval podporu ze strany města primátor Petr Korč (Naše Město F-M).
Bazilika bude tento den otevřena od 9.30 do 21.30, krypta v čase 13.00 až 17.20 a 19.00 až 20.20, ale jen pro ty, kteří budou mít rezervaci. „V pátek 1. května bude vstup do krypty umožněn jen po předchozí rezervaci, v dalších dnech už pak bez přihlášení,“ uvedl místní farář z kongregace redemptoristů P. František Boldy.
Odpolední program nabídne prohlídky baziliky s architektem Markem Štěpánem a historikem Davidem Pindurem. Zazní také několik hudebních pásem. Slavnostní den zakončí večerní videomapping uvnitř baziliky, který farnost nabídne 1., 2., i 3. května – vždy od 20.30. V sobotu pak frýdečtí farníci zvou na krátkou pěší pouť do baziliky – vycházet budou z malého poutního místa Hájek. Touto cestou do baziliky přicházelo několik generací poutníků ze slezských měst a vesnic. Od května bude bazilika přístupná od úterý do neděle v rámci projektu Otevřené chrámy.
Více informací k slavnostnímu otevření baziliky najdete zde: FRÝDECKÁ BAZILIKA PO VÍCE NEŽ DVOU LETECH ZNOVU PŘIVÍTÁ POUTNÍKY
NOVÁ OSMIČKA
V pátek 1. května se veřejnosti otvírá také nové kulturní a komunitní centrum Nová Osmička v areálu bývalé přádelny. „Tento bývalý textilní areál se začlení do života města. Považuji to za velký úspěch a doklad smysluplnosti Memoranda mezi Frýdkem-Místkem a Slezanem Holding, které před více než 10 lety připravil kolega a současný náměstek primátora Jiří Kajzar. V Nové Osmičce se budou konat komunitní, kulturní a sportovní akce pro všechny generace, od dětí po seniory. Většina těchto akcí bude pro veřejnost zdarma. Avšak areál není jen o akcích, ale i o dobré gastronomii. Jde o jedinečný projekt přesahující město, region i hranice republiky. Děkuji investorovi!“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).
Návštěvníci se dočkají od 9 hodin představení pro děti, tanečního DJ setu, sportovních aktivit, s orchestrem vystoupí Jan Smigmator, komička Adéla Elbel a DJ Lucca. Gastro zóna nabídne lokální gastronomii, pizzu, burgery, veganskou kuchyni, čajovnu s dýmkami i kavárnu. Vstupy jsou tento den zdarma.
Více informací k slavnostnímu otevření Nové Osmičky najdete zde: NOVÝ KULTURNÍ PROSTOR VE MĚSTĚ OŽÍVÁ: NOVÁ OSMIČKA NABÍDNE ZÁŽITKY KAŽDÝ DEN
HISTORICKÁ AUTA
Obyvatelé i návštěvníci města se v pátek dopoledne mohou těšit rovněž na nablýskanou Prvomájovou jízdu veteránů. První květnový den dojedou po 9. hodině na Zámecké náměstí řidiči s historickými vozy. Přesně v 11 hodin pak odstartují na vyjížďku okolím města po předem připravené trase vedoucí přes Žermanice, Domaslavice, Komorní Lhotku, Raškovice až do Frýdlantu nad Ostravicí. Trasa měří přibližně 55 km, vede převážně po hlavních komunikacích s několika zajímavými úseky a výhledy a organizuje ji Old Fiat Club – více informací najdete zde: PRVOMÁJOVÁ JÍZDA VETERÁNŮ
OTEVŘENÍ VĚŽE A DVA KONCERTY
První květnový pátek zahájí sezonu také Svatojánská věž pod frýdeckým Zámeckým náměstím. Vyhlídková věž, tyčící se do výšky 72 metrů, je součástí kostela sv. Jana Křtitele a po zdolání 211 schodů nabízí odměnu v podobě dechberoucí scenérie města i okolní krajiny. Při této příležitosti se od 20 hodin uskuteční koncert kapely instrumentálního česko-polského kvarteta Point of Few. Vstupné je dobrovolné – více informací najdete zde: OTEVÍRÁNÍ GALERIE VĚŽ A KONCERT – Point of few
Další prvomájový koncert v poslechu i tanci se uskuteční od 14 hodin v Sadech Bedřicha Smetany pod názvem Májová promenádka. Pop-rocková rodinná kapela Sagar založená v roce 1984 kapelníkem Květoslavem Koulákem zahraje například hity Hany Zagorové. Chybět nebude ani výtvarná zóna spolku Rosenfeld a verše Karla Hynka Máchy – více informací najdete zde: KulturaFM – Májová promenádka






