NAHLÉDNĚTE DO PAMĚTI NÁRODA

Jana Musálková Jeckelová

25. 10. 2022

Frýdek-Místek hostí putovní výstavu Paměť národa v Moravskoslezském kraji. Společnost Post Bellum, která připomíná významné dějinné okamžiky skrze vzpomínky pamětníků, umístila na náměstí Svobody v Místku řadu fotopanelů s příběhy. Vernisáže se zúčastnil primátor Petr Korč (Naše Město F-M) a studenti gymnázií.

V Moravskoslezském kraji probíhá vyhledávání a natáčení pamětníků již od roku 2018, celkem již bylo natočeno a zpracováno přes 200 pamětnických příběhů z regionu. Putovní výstava návštěvníky seznámí s příběhy pamětnic a pamětníků z Ostravy, Třince, Frýdku-Místku, Opavy, Karviné a Petřvaldu.

„Jsem moc rád, že jsme se potkali ve Frýdku-Místku při příležitosti této výstavy, protože také naše město je součástí běhu dějin. I zde se děly věci, na které se nesmí zapomínat. Musíme pochopit, co se dělo v minulosti, abychom porozuměli tomu, kde jsou naše kořeny a kam směřovat dál. Vždy rád podpořím Paměť národa a Post Bellum. Záznamy, které se jim povedlo nasbírat, bychom měli dál předávat našim potomkům. Ještě naléhavější je tato aktivita v dnešní době, kdy bychom měli bedlivě střežit principy demokracie,“ řekl na vernisáži primátor Petr Korč (Naše Město F-M), který se zasloužil o to, aby putovní výstava zakotvila načas právě ve Frýdku-Místku.

Výstava vznikla díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje, města Frýdek-Místek a České podnikatelské pojišťovny. Natáčení pamětníků podporuje také město Ostrava.

„Výstava je jedinečná tím, že prostřednictvím pamětnických příběhů provázaných s naším regionem představí některé klíčové události 20. století a umožní studentům i veřejnosti díky odkazům na video nahrávky, životopis a fotografie na webu Paměti národa poznat hlouběji historii našeho kraje. Pro ulehčení práce pedagogům gymnázií a středních škol jsou vytvořeny pracovní listy s navrženými úkoly. Pro zájemce z řad studentů jsme připravili soutěž o nejlepší myšlenkovou mapu na téma výstavy, které si sami vyberou. Počítáme s tím, že nejzajímavější práce představíme pamětníkům, jenž jsou stále mezi námi a na výstavu se velmi těší,“ prohlásila ředitelka pobočky Paměti národa Moravskoslezský kraj Ida Šimonová.

Putovní výstava byla zahájena 4. října před jazykovým gymnáziem Hladnov v Ostravě, od 25. října do 2. listopadu je ke zhlédnutí ve Frýdku-Místku, poté v Karviné a dalších městech v kraji, a v prosinci doputuje k jazykovému gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.