NASTUPOVAT, JEDEME! PO TEXTILNÍCH FABRIKÁCH HISTORICKOU KAROSOU

Jana Musálková Jeckelová

6. 6. 2023

Frýdek-Místek bude vozit návštěvníky po textilkách historickou Karosou ŠL 11 z roku 1980. Veřejnost se tak v rámci okružní jízdy podívá do ředitelství, přádelny a tkalcovny Slezanu. Novinku připravilo město s TIC F-M v rámci krajské Technotrasy.

„Nasednout do retro autobusu a jet na šichtu do fabriky.“ Tak si budou moct připadat návštěvníci, kterým město Frýdek-Místek prostřednictvím Turistického informačního centra F-M připravilo novinku v podobě okružních jízd po stopách textilek.

„Zájemce zavezeme na místa, která jsou výrazně spjata s výrobou textilií a oděvů ve Frýdku-Místku. Poznají jedinečnou industriální architekturu i zachované artefakty. Dokonce zažijí i skutečnou šichtu na vlastní kůži. Na komentovaných prohlídkách se podíváme zevrubně na tehdejší život z obou stran mince: jednak z pohledu života dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, a stejně tak z perspektivy samotných majitelů, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout,“ přiblížila pojetí ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek Monika Konvičná.

Textilnictví hrálo v historii Frýdku-Místku výraznou roli. První textilka v tehdy ještě samostatném Frýdku vznikla před 191 lety. Radnice dnes cílí na zachování a oživování bývalých textilních továren. Město uzavřelo memorandum se společností Slezan Holding, která průmyslové areály vlastní a spravuje. Dokument zavazuje každého vlastníka k tomu, že historické budovy zachová a bude s nimi nakládat šetrně.

„Děkuji kolegovi, náměstkovi Jiřímu Kajzarovi, který před lety začal dávat do pořádku vztahy města se společností Slezan Holding. Výsledkem je memorandum, díky kterému držíme spolu se společností Slezan Holding nad historickými objekty ochrannou ruku. Je důležité chránit industriální architekturu, která utvářela a stále utváří ráz našeho města, stejně jako je nezbytné objekty začlenit do urbanistické struktury a dát jim nové využití. Zážitkové jízdy jsou výborným způsobem, jak lidem přiblížit historii i význam textilního průmyslu ve Frýdku-Místku,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Tkalcovnu a rozsáhlý areál původní Lembergerovy továrny letos vydražila společnost Marlenka, která plánuje historickou budovu zrekonstruovat a otevřít v ní mimo jiné muzeum. Radnice udělila Cenu statutárního města in memoriam továrníkovi Adolfu Landsbergerovi a připravuje výstavbu bulváru, jako spojky mezi Těšínskou ulicí a vlakovým nádražím, který ponese továrníkovo jméno.

TIC F-M díky zájmu bývalých zaměstnanců Slezanu, a nyní i turistů, provází od roku 2016 za historií textilnictví. V roce 2019 se turistický produkt Po stopách textilek ve Frýdku-Místku stal součástí projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa. Připraveno je 9 termínů jízd ve třech dnech, 17. 6., 20. 7. a 20. 8. 2023. Místo v autobuse je nutné předem rezervovat.: Po stopách textilek – Technotrasa