NOVÁ ČTVRŤ: SCHODIŠTĚ PROPOJÍ BULVÁR A NÁDRAŽÍ

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

27. 4. 2022

Široké schodiště, chodníky, lavičky, zeleň i klouzačka. Výrazná proměna čeká nevzhledný kout ve městě, který se nachází za autobusovými zastávkami naproti vlakovému nádraží ve Frýdku. Nové propojení budoucího bulváru s dopravním terminálem představili architekti.

Město je opět o krok blíž k realizaci nové městské čtvrti. Plánovaný bulvár na ploše bývalého textilního závodu Slezan v Těšínské ulici a budoucí dopravní uzel (vlakový a autobusový terminál) propojí výrazné schodiště. Na šířku bude mít zhruba 20 metrů a překonávat bude asi 8metrový výškový rozdíl. Zasazeno má být do v současnosti nevzhledného a nevyužitého svahu, který lidé o kus dál od budoucího umístění nového schodiště překonávají po kovových schodech vedoucích k supermarketu Billa.   

„Celý ten břeh bude po obou stranách upraven a bude mít téměř prvky arboreta. Tím, že se ten vstup na bulvár od nádraží otevře, zjemní se. Bude lákat k tomu, aby tam člověk šel a měl až povznášející pocit, protože půjde o kultivované prostředí veřejného prostoru. Předpokládáme, že v roce 2023 až 2024 bychom mohli začít se samotnými pracemi,“ uvedl náměstek primátora pro investice a finance Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Proměna areálu v novou městskou čtvrť navazuje na memorandum o spolupráci, které město v roce 2016 uzavřelo se společností Slezan Holding a.s., vlastníkem a správcem areálů. Memorandum zajišťuje, že nebude nijak dotčena žádná historicky hodnotná industriální stavba.

„My budeme zajišťovat to, že pro tu realizaci poskytujeme pozemky, které jsou nutné. A zajišťujeme i to, že dodáváme nějakou projektovou dokumentaci a do budoucna bychom měli pozemky, kterých se to týká, v tom rozsahu potřebném převádět městu darem," vysvětlil předseda představenstva Slezan Holding Jiří Karásek.

Proměna oblasti začala již loni zahájením rekonstrukce bývalé textilní školy. Bude v ní nové sídlo městské policie a přestupkové oddělení magistrátu. Soukromý investor má v plánu výstavbu tří bytových domů a polyfunkčního objektu. Vzniknout má také malé náměstí s restaurací a minipivovarem v původní elektrocentrále.

„Řeší se také otázka parkování a po všech úpravách, které budou, v koncovém stavu by mělo přibýt asi 150 nových parkovacích míst. Což je dobrá zpráva pro bydlící na Slezské a v okolí," dodal náměstek primátora Jiří Kajzar.

Město v souladu s memorandem postupně navrací do života a do urbanistické struktury města všechny zanedbané slezanské areály. Obnovená industriální architektura má být součástí vzhledu a trvalou značkou Frýdku-Místku.