NOVÁ KOALICE VE FRÝDKU-MÍSTKU. HNUTÍ ANO 2011 ODVOLÁNO

Jana Musálková Jeckelová

13. 3. 2024

Frýdecko-místeckou radnici povede nová menšinová koalice, tvořená vládnoucím místním hnutím Naše Město F-M v čele se stávajícím primátorem Petrem Korčem a nově s politickým uskupením SPOLU.

Rozhodli o tom zastupitelé na svém zasedání dne 13. března 2024. 22 hlasy od 22 přítomných zastupitelů odvolali politické hnutí ANO 2011 o počtu 11 členů, které s místním hnutím Naše Město F-M tvořilo dvojkoalici. Přátele F-M před hlasováním avizovali, že se jej nezúčastní.

Odvolání členů hnutí ANO 2011 v počtu 11 zastupitelů, z toho 5 radních, došlo z důvodu porušení koaliční smlouvy.

„Důvodem odvolání členů hnutí ANO 2011 je závažné porušení koaliční smlouvy. Je nám známo, že hnutí ANO 2011 několik týdnů vyjednávalo v zákulisí s jednotlivými zastupiteli a přesvědčovali je o vytvoření nové koalice bez účasti hnutí Naše Město F-M. Ze své pozice primátora jsem nabízel otevřená a transparentní jednání napříč politickým spektrem. Vyjednávání za zády ze strany hnutí ANO 2011 odsuzuji. Věřím však, že cesta není definitivně uzavřena. Jsem od začátku svého působení ve vedení města stále nakloněn a otevřen spolupráci se všemi subjekty zastupitelstva,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Vedle stávajících náměstků Jiřího Kajzara (Naše Město F-M), který vedle gescí rozpočet, investice, finance a útvar hlavního architekta získá správu majetkoprávních vztahů města, a Miroslava Bártka (Naše Město F-M), který má svěřenu dopravu a silniční hospodářství, se náměstky stali Marcel Sikora (SPOLU), kterému bude svěřena oblast sociální péče, sociálních služeb a zdravotnictví a protidrogových aktivit a prevence, a Lukáš Slíva (SPOLU), který získá úsek životního prostředí a zemědělství, dotací a integrovaných teritoriálních investicí, ekonomického rozvoje a podnikání, stavebně správních činností a územního plánování a rozvoje. Šest stávajících radních, jmenovitě Petra Korče, Jiřího Kajzara, Zbyňka Šostého, Tomáše Pyška a Gabrielu Rumíškovou za hnutí Naše Město F-M, doplní Marcel Sikora, Lukáš Slíva a Libor Lepík za uskupení SPOLU. Dvě místa v celkem jedenáctičlenné radě, náměstka a radního, zůstávají zatím neobsazena, další členové mohou být zvoleni v budoucnu.

Změny ve vedení statutárního města Frýdku-Místku se nedotknou rozpracovaných projektů, které budou zachovány a dotaženy do konce.

Nové složení Rady města Frýdku-Místku: přední řada zleva Libor Lepík (SPOLU), Gabriela Rumíšková (Naše Město F-M), primátor Petr Korč (Naše Město F-M), Zbyněk Šostý (Naše Město F-M); zadní řada zleva náměstek primátora Miroslav Bártek (Naše Město F-M), Tomáš Pyško (Naše Město F-M), náměstek primátora Lukáš Slíva (SPOLU), náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M) a náměstek primátora Marcel Sikora (SPOLU). Dvě místa v celkem jedenáctičlenné radě, náměstka a radního, zůstávají zatím neobsazena, další členové mohou být zvoleni v budoucnu.