O KROK K DŮSTOJNOSTI. NEMOCNICE ZAVEDLA „TAŠKY PRO POZŮSTALÉ“

Jana Musálková Jeckelová

25. 1. 2024

I zdánlivá drobnost může radikálně změnit pocit pozůstalých. Díky této myšlence si rodiny odnášejí předměty po svých zemřelých rodinných příslušnících z Nemocnice ve Frýdku-Místku důstojněji.

S myšlenkou nahradit původní igelitový pytel, ve kterém si rodiny odnášely například oblečení nebo osobní předměty zemřelých, estetičtější papírovou taškou se symbolickým obrázkem holubice, přišla zdravotní sestra Veronika Krůčková z oddělení následné intenzivní péče frýdecko-místecké nemocnice.

„Paliativní péče je založena na důstojnosti člověka. Pakliže chceme, aby každý umírající pacient nebyl jen „diagnóza na pokoji“, musíme takto přistupovat nejen k němu, ale i k jeho rodině. Jde o maličkosti, o neopakovatelné okamžiky, kdy musíme být jako zdravotníci velmi citliví a jedním z těchto okamžiků je předávání věcí po úmrtí milovaného člověka,“ vysvětluje Veronika Krůčková.

Vedení nemocnice inovaci vstřícně přijalo a nápad neprodleně zrealizovalo.

„Jsme velice rádi, že v naší nemocnici pracují zaměstnanci, kteří nejsou lhostejní k našim pacientům a jejich rodinám. Velice si tohoto nápadu vážíme a jsme rádi za každý takový podnět ke zlepšení. Tato iniciativa ukazuje, že jsme otevřeni novým myšlenkám a snažíme se neustále zlepšovat prostředí pro naše pacienty a jejich blízké,“ sdělila tisková mluvčí nemocnice Michaela Konečná.

„Jak mobilní, tak kamenné hospice či poradny pro pozůstalé jsou nedílnou součástí řady měst. Po malých krůčcích se záběr paliativní péče obecně rozšiřuje, z čehož mám velkou radost. Do budoucna bych si moc přála, aby v každé nemocnici vznikl vlastní paliativní tým a pacienti v terminálním stádiu nemoci mohli být i s rodinami součástí této péče,“ dodala Krůčková.

Fotografie: Nemocnice ve Frýdku-Místku