ODEŠLO VÁM DEFINITIVNĚ AUTO? PORADÍME VÁM, JAK SE HO ZBAVIT

Jana Musálková Jeckelová

19. 6. 2024

Frýdek-Místek čistí ulice od autovraků. V letošním roce se radnici podařilo do začátku června vyřešit 15 případů „automobilových pomníčků“ na území města. Nyní město dává vlastníkům další podrobný návod, jak mohou nepojízdný vůz zákonně zlikvidovat sami. Chce tak předejít zdlouhavým administrativním procesům.

Frýdecko-místecká radnice nepolevuje v boji s autovraky ve městě. Vloni se městu podařilo vyřešit 68 z 98 zjištěných případů autovraků nebo vozů bez platné technické kontroly. Odstraňování nevzhledných nepojízdných vozů z veřejného prostoru chce město nyní ještě zintenzivnit.

Likvidaci autovraků a odstraňování vozidel bez platné technické prohlídky totiž předchází zdlouhavý a administrativně náročný proces.

„Našim cílem je, aby autovraky nestály v ulicích města a nezabíraly parkovací místa. Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout,“ náměstek pro stavebně-správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice, životní prostředí a zemědělství Lukáš Slíva (SPOLU).

Přitom by nepojízdná auta mohla mizet z ulic daleko rychleji a snadněji, kdyby na včasnou likvidaci dbali sami vlastníci vozů. Radnice proto nyní nabádá vlastníky autovraků a vozidel bez platné technické kontroly k samostatné efektivní likvidaci. Povinnost předat vozidlo na autovrakoviště vlastníkům ukládá Zákon o výrobcích s ukončenou životností.

„Vlastníci vozů nemusejí nechat situaci dojít až do tohoto stavu, kdy je město nuceno zahájit administrativní proces s povinnými lhůtami, vyžadující lustraci vlastníka vozidla, ohledání technického stavu vozidla, zaslání výzev k odstranění vozidla, zajištění finančních nákladů na odtah vozidel z místa nálezu na vybrané parkoviště a poté nákladů na přemístění vozidla z vybraného parkoviště do zařízení na ekologickou likvidaci. Nejjednodušší je předat vozidlo na autovrakoviště,“ dodal náměstek Lukáš Slíva.

Všechny zákonné povinnosti spojené s ekologickou likvidací vozu jsou splněny přímo na autovrakovišti při předání vozu. Samotná ekologická likvidace je zdarma a zařízení vlastníkovi vyplatí výkupní cenu za odevzdané vozidlo.

Obyvatelé mohou i nadále nahlašovat výskyt autovraků a odstavených vozů přes aplikaci MUNIPOLIS, ale i e-mailem, poštou, telefonicky. Přehled aktuálně řešených vozidel je k dispozici na webu města:

https://www.frydekmistek.cz/magistrat/odbory-magistratu/odbor-dopravy-a-silnicniho-hospodarstvi/autovraky/resena-vozidla/