ODVÁŽNÝM ZACHRÁNCŮM TONOUCÍHO PODĚKOVAL PRIMÁTOR MĚSTA

Jana Musálková Jeckelová

1. 3. 2024

Odvážný čin záchrany tonoucího člověka v řece Ostravici ve Frýdku-Místku z konce loňského roku nezůstal bez povšimnutí. Zasahující policisty a svědka, který muže vytáhl z řeky, přijal a ocenil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).  

Primátor Petr Korč s dvojicí oceněných policistů Jakubem Dudkem (vpravo) a Tomášem Stavárkem.

Zachráncům tonoucího muže v řece Ostravici se dostalo uznání na frýdecko-místecké radnici.

K nešťastné události došlo 27. prosince 2023 odpoledne. Kolemjdoucí si všiml muže středního věku, kterého unášel proud řeky poblíž soutoku Ostravice a Morávky. Neváhal a tonoucího vytáhl na ostrůvek, záhy se k němu přebrodil ledovou řekou policista.

„Na protějším břehu jsem viděl muže, který již poskytoval první pomoc. Vzal jsem věci potřebné pro záchranu, skočil jsem do vody, přeplaval a přebrodil řeku a až do příjezdu záchranné služby jsem mu masíroval srdce,“ líčil nadstrážmistr Jakub Dudek, který je u policie teprve od listopadu loňského roku a byla to jeho první záchrana života.

Jeho kolega Tomáš Stavárek, který v době události komunikoval se záchranáři, slouží u policie čtyři roky a podobné zásahy už zažil: „Už jsem se setkal s takovými zásahy. Jsou to velice složité situace. Nedá se na to úplně připravit. Každá ta situace je jedinečná.“

Spolu s policisty na radnici dorazil i tým záchranářů, který se zúčastnil zásahu.

„Ten zásah byl extrémně fyzicky náročný. Jenom najít to místo, kde jsme vykonávali tu resuscitaci. Já smekám před kolegy, kteří byli první na místě, kteří šli do té vody a vytáhli toho tonoucího. Perfektně tam zafungovala spolupráce, laická resuscitace úplně výborná, my jsme pouze navázali,“ uvedl zasahující lékař Jan Haider.

Kolemjdoucího svědka, který se nechtěl na neštěstí zviditelňovat, a proto nezmiňujeme jeho jméno, a dva zasahující policisty pozval a ocenil primátor Frýdku-Místku.  

„Jsem rád, že jsem mohl přijmout a ocenit zachránce. V dnešní době má takový čin velký význam, zvláště když jsou relativizovány záchranné složky. Kromě policistů a lékařů děkuji za nezištný čin občanovi, který tonoucího vytáhl z řeky a začal jej jako první oživovat. Chtěl zůstat v anonymitě a já jeho přání respektuji,“ uvedl primátor Petr Korč.

U tonoucího se podařilo obnovit životní funkce a záchranka jej letecky přepravila na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě. Muž však později bohužel boj o život prohrál.