OKOLÍ FRÝDY POD DROBNOHLEDEM RADNICE

Jana Musálková Jeckelová

15. 2. 2023

Radnice cílí na zvýšení bezpečnosti v okolí nákupního centra Frýda. V lokalitě tráví čas velký počet dospívajících, nezřídka konzumují alkohol a dochází také k potyčkám. S vlastníkem centra opakovaně jednali zástupci magistrátu a policie, na místě došlo k policejnímu zátahu a nastolení prvních bezpečnostních opatření.

Radnice řeší srocování mládeže u Frýdy. U nákupního centra u řeky Ostravice se schází velké množství dospívajících. Podle potvrzení městské policie jsou skupinky mladistvých hlučné, vulgární a v mnoha případech došlo také k porušování občanského soužití, napadání a konzumaci alkoholu.

S vlastníkem centra proto opakovaně jednali pracovníci odboru sociálních služeb a odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality magistrátu, také zástupci městské policie a Policie České republiky.

„V prvé řadě je potřeba říct, že nákupní centrum uprostřed města, v docházkové vzdálenosti od škol, s teplem uvnitř, občerstvením, WC, Wi-Fi, to je až příliš velké lákadlo pro mladé lidi, které dostali předloženo. A dle mého názoru je velkou chybou, že vůbec došlo za vlády našich předchůdců ke zrealizování tohoto centra na tomto místě, a to zejména v souvislosti s tím, že se nabízelo využití místa pro vybudování například sportovně-relaxačního areálu pro děti a mládež,“ vysvětlil primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Město přitom v lokalitě OC Frýda působí prostřednictvím terénních sociálních služeb, které místo dlouhodobě monitorují.

„Na jedné straně město nabízí velmi široké využití volného času dětí a mládeže, na druhé straně jsou děti odlákávány k nákupním centrům, která jim poskytují veškerý komfort. Nelze ale vinit jen samotné děti. Jde o široký problém, který je třeba řešit na úrovni rodin a škol. Přestože jde o soukromý objekt a je zcela na zodpovědnosti vlastníka, aby zajistil bezpečnost uvnitř i v bezprostřední blízkosti, město je nápomocno v řešení této situace a již učinilo první kroky,“ řekl primátor Petr Korč.

Konkrétní kroky zahrnují instalaci další kamery městské policie, která již snímá širší prostor za centrem, bude docházet k dalším policejním kontrolám a intenzivnímu monitorování situace na místě prostřednictvím sociálních služeb. Také vlastník realizuje další opatření, která v tuto chvíli odmítl konkretizovat.

Fenomén setkávání mladistvých v blízkosti nákupních center a obchodních domů je patrný v celém Česku. Ve Frýdku-Místku s dětmi a mládeží u zmíněného nákupního centra intenzivně pracují Klub Semafor, nízkoprahové centrum pro děti a mládež, terénní služba Rebel Charity Frýdek-Místek a společnost Renarkon.

Současně se město zabývá také problematickou situací v okolí hotelových domů Permon a Paskov na sídlišti Anenská v Místku. V lokalitě žijí a zdržují se nepřizpůsobiví občané, dochází k rušení nočního klidu, popíjení na veřejnosti či distribuci drog. Stejně jako v případě Frýdy, i zde ačkoliv město není vlastníkem hotelových domů, se situací intenzivně zabývá.