PADESÁT TISÍC KILOMETRŮ PRO ZDRAVÍ

René Stejskal

7. 6. 2023

Letošní dubnové výzvy 10 000 kroků se z Frýdku-Místku zúčastnilo 237 chodců a 26 týmů.

„Děkuji všem za nasazení a zápal, které jsou tou nejlepší cestou ke zdravějšímu životnímu stylu a příjemnějšímu veřejnému prostoru. Účastníci z Frýdku-Místku během dubna nachodili 50 708 kilometrů, což je o deset tisíc kilometrů více než v minulé výzvě. Rovněž aktivních chodců je o 60 procent více, a to je opravdu skvělé,“ řekl na slavnostním vyhlášení 6. června náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoz, podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček (ANO 2011)

V jednotlivcích slavila prvenství Lucie Kremeňová, která v dubnu ušla 946 kilometrů. Zvolila si náročnou pěší trasu do práce. „Bydlím na Zámeckém náměstí a pracuji v mateřské škole Pohádka v Gogolově ulici. Je to kousek, proto jsem si našla trasu, kdy jdu do práce přes Staré Město. Nechodím tak jen kvůli výzvě. Protože potřebuji a mám ráda pohyb, stanovila jsem si desetikilometrovou cestu, kterou chodím celoročně,“ uvedla vítězka. „Když přijdu do práce, cítím se lépe, dobře naladěná, nabitá pozitivní energií. Ve městě všude dojdu pěšky. Do Místku mi to trvá jen 15 minut a je to rychlejší než jet autobusem, na který třeba musíte 10 minut čekat. Někdy si zajdu i na Olešnou. Kromě toho běhávám válcovenské schody, o víkendu se chodím otužovat do Ostravice a poté znovu ujdu desetikilometrový okruh,“ dodala Lucie Kremeňová. 

Na druhém místě skončila Karolína Macháčková s 649 kilometry a na třetím Radim Straka s téměř 644 ušlými dubnovými kilometry.

Mezi kolektivy byli nejlepší účastníci SVČ Klíč. Zajímavého výsledku dosáhl Michal Žídek. Skončil první mezi muži v kategorii BMI +40 ve Frýdku-Místku. „Pro lidi s nadváhou je motivující, že v této výzvě existují koeficienty. Díky tomu jsem byl do chůze doslova zapálen a chtěl jsem si udržet 30. místo mezi všemi účastníky z Frýdku-Místku. A to se mi dařilo. Jenže jsem musel odjet na služební cestu a propadl jsem se až na 65. místo. Takže jsem po příjezdu udělal pět koleček u Starého Města a dostal jsem se zpátky na 29. místo,“ líčil Michal Žídek. U chůze zůstane i po ukončení výzvy.

„Smyslem projektu je zařadit chůzi nebo běh mezi každodenní činnosti, aby tak lidé něco udělali pro své zdraví. Výzva 10 000 kroků pracuje s hranicí deseti tisíc, což představuje přibližně 7,5 kilometru. Ve skutečnosti ale stačí i menší počet kroků, aby organismus byl odolnější. Důležitější než objem je pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí,“ připomenul náměstek primátora Jakub Míček (ANO 2011) Další výzva se uskuteční v říjnu, zájemci se do ní mohou hlásit od 1. září na stránkách www.desettisickroku.cz.

Na snímku vítězka Lucie Kremeňová, náměstek primátora Jakub Míček a Michal Žídek (stojící zleva) s dalšími úspěšnými účastníky.