PARKOVÁNÍ VE FRÝDKU-MÍSTU MÁ OD ŘÍJNA NOVÁ PRAVIDLA

René Stejskal

30. 9. 2022

V ulicích Frýdku-Místku stojí parkovací automaty, které budou nově nastaveny dle pravidel nového nařízení města. Součástí nového systému parkování se v průběhu října stane i několik nových chytrých parkovacích automatů, které budou částečně instalovány v ulici 8. pěšího pluku a na Zámeckém náměstí. Změny vejdou v platnost od 1. října.

Město připravilo přehlednější a lépe zorganizovaný systém parkování ve městě. Stání jsou rozdělena do zpoplatněných zón, ve kterých začnou fungovat stávající automaty podle nových pravidel s možností platby hotově a nově na některých místech také chytré parkovací automaty umožňující bezhotovostní platby.

„Smyslem je, aby řidič přijel do centra, vyřídil si vše potřebné a zase odjel, a uvolnil tak místo dalším řidičům. Největší problémy jsou u polikliniky v Místku, kde řidiči často odstaví automobil na celý den. Právě toto parkoviště má sloužit především pacientům, kteří jedou za lékařem,“ uvedl již dříve náměstek primátora pro dopravu, silniční hospodářství a životní prostředí Leonard Varga (Piráti).

Zpoplatněné parkovací zóny jsou rozděleny do tří kategorií. Lokalitu A představuje bývalé autobusové nádraží, kde je první půlhodina zdarma, hodinová sazba činí 10 Kč a celodenní parkování 50 Kč. V lokalitě B jsou ulice Na Blatnici, Ostravská, J. V. Sládka, Radniční, Těšínská, Jiráskova, oblast u Ještěra a pošty Sadová, Nádražní, Palackého, Pivovarská a tržiště, kde řidič zaplatí za první hodinu 10 Kč, za každou další 20 Kč a za celý den 100 Kč. Lokalitu C tvoří ulice 8. pěšího pluku, U Staré pošty a Zámecké náměstí, kde bude první hodina stát 10 Kč a každá další 30 Kč. Elektromobily se značkou začínající písmeny EL budou mít parkování zdarma. Město připravuje možnost placení platební kartou a také pomocí mobilní aplikace. 

„Nechceme tímto způsobem vybrat více peněz, ale zlepšit možnosti parkování v centru. Jsme jedno z posledních měst, které parkování řeší, přitom s cenou 10 Kč za první hodinu patříme k těm nejlevnějším. K tomu je třeba připočíst dotovanou MHD, která je pro občany zdarma,“ konstatoval náměstek primátora Leonard Varga.

Změny platí také pro systém parkovacích karet. Občané Frýdku-Místku s trvalým bydlištěm v městské památkové zóně (MPZ) Frýdek-centrum nebo MPZ Místek budou moci rezidenční parkovací kartu získat za 1200 Kč na rok, přičemž je možné kartu za poměrnou částku zakoupit také na měsíc či více měsíců. Podnikatelé s provozovnou roční kartu pořídí za 6000 Kč. Rezidentní parkovací karty bude vydávat správce parkovišť TS a. s. (technické služby) občanům nebo podnikatelům po předložení požadovaných dokladů (občanský průkaz, technicky průkaz, u podnikatelů také doklad o sídle nebo provozovně). Pro všechny řidiče pak existuje možnost pořízení tzv. „ročního parkovacího lístku“, a to pouze v zónách A a B. Tento parkovací lístek vyjde na 3000 Kč ročně, což denně v přepočtu znamená necelých 10 korun. TS je vydávají ve všední dny od 7 do 13 hodin. V průběhu měsíce října bude spuštěna i mobilní aplikace pro možnost placení parkovného mobilním telefonem. O konkrétních podmínkách budou řidiči dostatečně dopředu informováni.

Stávající parkovací karty vydané TS a.s. jsou nadále v platnosti.