POD ŠIKOVNÝMA RUKAMA ŽÁKŮ SOŠ VZNIKÁ NOVÁ POKLADNIČKA PRO VÁNOČNÍ SBÍRKU

Jana Musálková Jeckelová

7. 11. 2023

Výroba nové pokladničky pro veřejnou sbírku Vánoční strom vrcholí. Realizace se ujali studenti Střední odborné školy Frýdek-Místek, kteří postupují podle vítězného soutěžního návrhu nové bezpečnější schránky. Výtěžek z letošní sbírky pomůže matkám a dětem v azylovém domě Sára.

Originální, bytelnější a lépe zabezpečená. To jsou hlavní atributy nové pokladničky veřejné sbírky, která vzniká v dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

„Pokladnička je vyrobená dle požadavků z plechu. Studenti se na tom podíleli určitě nějakým vrtáním, střiháním. Snažili jsme se co nejvíce je do toho zapojit. Ne vše bylo možné, ale co nejvíce jsme je zapojili,“ uvedl mistr odborného výcviku Radek Sklář.

Jako předlohu přitom využívají návrh dvanáctileté žákyně Základní umělecké školy Moniky Bezecné, která byla porotou vybrána v rámci soutěže mezi městskými základními školami.

„Jsem moc vděčná za to, že jsme se mohli zúčastnit a za to, že Monika zvítězila v tom velkém počtu. Když jsme přemýšleli o tom, jakým způsobem vymyslet něco nového, zkusili jsme papírové skládačky, které řeší určitou plochu, z níž se vytváří nějaký prostorový tvar. Ale zároveň bylo nutné to spojit trošičku s určitým poetickým kouzlem, s takovou něžnou představou Vánoc,“ popsala Hana Černohorská z výtvarného oboru Základní umělecké školy Frýdek-Místek.

„Nakonec nám z toho vznikla jakási varianta japonských origami skládaček, které jsou velice křehké. A přitom obsahují mnoho krásných prvků. Zimní motiv vločky doplněný těmi krystaly, které jsou dole v podstavě,“ doplnila Hana Černohorská.

„Vidíme rozpracovaný návrh, který za mě předčil má očekávání. Věřím, že se bude líbit i veřejnosti. Je vidět, že studenti a pedagogické vedení, které s nimi na tom pracuje, velmi přemýšlí. Myslím, že nová pokladnička, která bude pod vánočním stromem, bude nejenom bezpečná, ale opravdu velmi pěkná. A bude v ní cítit ta energie, kterou do ní děti a studenti vložili,“ pochválil odvedenou práci primátor Petr Korč (Naše město F-M) při návštěvě dílen.

Všechny návrhy školáků, kteří se zúčastnili soutěže o nejlepší pokladničku, radnice v prosinci vystaví v prostorách městské knihovny.