PREZIDENT PETR PAVEL BESEDOVAL SE STUDENTY V TĚLOCVIČNĚ MÍSTECKÉHO GYMNÁZIA

Jana Musálková Jeckelová

28. 3. 2023

Výjimečný závěr vyučování zažili studenti ze dvou frýdecko-místeckých gymnázií. V tělocvičně Gymnázia Petra Bezruče v Místku přivítali českého prezidenta Petra Pavla. Do školy zamířil v doprovodu své manželky Evy Pavlové a hejtmana Ivo Vondráka v rámci své cesty po Moravskoslezském kraji.

Tělocvična studentů plných očekávání, zástupci všech možných médií pod kontrolou ochranky a nekonečné cvakání fotoaparátů. Nevšední zážitek mají za sebou studenti z Gymnázia P. Bezruče v Místku a z frýdeckého Gymnázia Cihelní, kteří v úterý 28. března ve 14 hodin trpělivě čekali na příjezd opožděné prezidentské kolony v tělocvičně první ze zmíněných škol.

Ihned po úvodním potlesku, kterým studenti prezidenta přivítali, panovala v tělocvičně uvolněná atmosféra, vzápětí umocněná předáním slova prezidentovi ze strany hejtmana i ředitele místeckého gymnázia Radovana Gaury „generálovi“, který jej s dovětkem „tak dobře no, tak generálovi…“ s úsměvem přijal. 

Zleva ředitel Gymnázia Petra Bezruče Radovan Gaura, prezident Petr Pavel, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a ředitel Gymnázia Cihelní Pavel Carbol.

„Zde do kraje jezdím moc rád, protože je to nejenom kraj velice rozmanitý a rázovitý. Je to také kraj přinášející spoustu inspirace, která tady jde vidět na každém kroku v rámci transformace kraje, který byl znám spíše těžbou uhlí, vyráběním oceli, spoustou komínů, znečistěného vzduchu, dnes má nejen krásnou přírodu, spoustu inovativních řešení, výborné školství, který nabízí příležitosti pro malé a inovativní firmy, tím pádem pro většinu z vás, nejenom z hlediska zajímavého uplatnění, ale také toho, abyste mohli ve svém kraji zůstat a nejezdili nikam jinam, protože by to byla škoda,“ uvedl na začátku setkání prezident Petr Pavel.

Následovala tematicky pestrá paleta dotazů studentů. Kromě dalšího se děti ptaly na prezidentovu nejoblíbenější osobnost v českých dějinách, jak se mu líbí na Pražském hradě nebo jaká dovednost z vojenské kariéry se mu při prezidentování vyplácí. Zajímal je také jeho názor na redukci víceletých gymnázií a možnost volebního práva pro mladší 18 let. Ptali se také na případnou cestu na Tchajwan nebo proč se rozhodl kandidovat. Na poslední otázku prezident odvětil, že jej ke kandidatuře vedly z obavy z populismu, ke kterému mu by jinak mohla naše republika sklouznout.

„Jsem rád, že pan prezident v rámci své první cesty po inauguraci navštívil také Frýdek-Místek a zejména naše školáky. Vnímám velmi pozitivně, že je otevřen setkáním a diskuzi, a opět jsem jej pozval na delší návštěvu našeho města,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M), který se zúčastnil prezidentovy návštěvy Krajského úřadu Moravskoslezského kraje i debaty v tělocvičně.

V závěru setkání ředitelé obou gymnázií předali prezidentovi připravené pozornosti, například portrét Evy Pavlové, namalovaný místní umělkyní, nebo láhve na doplnění údajně chabých zásob ve sklepení Pražského hradu. Prezident v tělocvičně setrval zhruba 40 minut, poté zamířil zamířil do nošovické automobilky Hyudai, Eva Pavlová zase do Domova pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě.

Studenti při odchodu z tělocvičny místeckého gymnázia oceňovali trefné prezidentovy odpovědi, také jeho humor a příležitost setkání s ním. Další úterní program prezidenta zahrnoval zastávky v nově otevřeném kampusu Ostravské univerzity na Černé louce nebo debatu v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Ve středu pak prezident zamíří na Karvinsko, kde plánuje také sfárat do dolu.