RADNICE SE ZAMĚŘUJE NA BEZPEČNOST NA SÍDLIŠTI ANENSKÁ, BEZDOMOVCE PLÁNUJE ZAPOJIT DO ÚKLIDU

Jana Musálková Jeckelová

12. 9. 2022

Radnice řeší narušování veřejného pořádku na sídlišti Anenská. Primátor Petr Korč tak reaguje mimo jiné na četné připomínky místních, kteří poukazují na zhoršení situace v souvislosti zejména s bezpečností. Jedním z řešení by mohlo být zapojení lidí bez domova do úklidu města.

Injekční stříkačky, odpadky na hřištích a srocování nepřizpůsobivých občanů trápí dlouhodobě obyvatele sídliště Anenská. Město řeší problémy v této lokalitě opakovaně.

Radnice již nechala prostřednictvím městské policie i magistrátního odboru bezpečnostních rizik zvýšit dohled a kontrolu na sídlišti. Došlo také k ustanovení domovníka, který působí přímo v tamních hotelových domech. Dalším z opatření bylo odstranění betonové zídky, na které posedávali drogově závislí přímo pod okny bytového domu. Stížnosti však přesto dále přibývají.

„Jsou lidé, kteří nabízenou pomoc města přijmou a zaslouží si ji. Je ale nepřípustné, aby veřejný prostor terorizovaly desítky nezodpovědných jedinců, kteří o pomoc města nestojí. Stížnosti na narušování veřejného pořádku jsem si vyslechl na setkání v Centru aktivních seniorů, také na setkání s občany v hotelových domech a o situaci jsem se přesvědčil i osobně na filmové projekci na dopravním hřišti. Další řešení a restrikce jsou rozhodně na místě. Zásadní je, aby se obyvatelé cítili ve svém městě příjemně a bezpečně,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Chováním návštěvníků se zabývá také provozní řád umístěný na hřištích. V případě, že lidé pokyny v souvislosti se zajištěním pořádku, bezpečnosti nebo ochrany dalších návštěvníků, nerespektují, hrozí jim vykázání z hřiště, předání policii či případný postih. Ve Frýdku-Místku také platí obecně závazná vyhláška, která zakazuje konzumaci alkoholu a kouření v určitých lokalitách. Například alkohol je nepřípustné pít do 100 metrů od škol.

„Plánujeme ve spolupráci s městskou policií, odborem bezpečnostních rizik a organizacemi další opatření i razantnější přístup. Již nyní vydávám pokyn, aby městská policie řešila situace, ve kterých dochází k porušování nařízení a využila k tomu všechny zákonné prostředky. Vše má své meze,“ dodal primátor Petr Korč.

V úvaze je také projekt, který již vyzkoušeli na příklad v Ostravě-Vítkovicích, kde nepřizpůsobiví dostávají za úklid města potravinové stravenky. Dalším z kroků by mohla být vyhláška, která zakazuje žebrotu. Problém se objevuje také v jiných částech města, například v parku u 4. ZŠ. Také na toto a další místa ve městě se radnice zaměří.