ŘEŠÍME NÁSLEDKY VELKÉ VODY

Jana Musálková Jeckelová

16. 9. 2024

Na frýdecko-místecké radnici v pondělí pokračoval v jednání krizový štáb. Členové hodnotili víkendové dění ve městě a nastínili další řešení následků řádění velké vody.

Krizový štáb ve Frýdku-Místku rozdělil úkoly k řešení následků řádění velké vody ve městě. Dotčené odbory magistrátu nyní řeší konkrétní situace, napravování škod způsobených povodní a individuální požadavky občanů.

„Velmi si vážím vysoce profesionálního přístupu a velkého nasazení hasičů, policistů a dalších záchranných složek a všech krizových pracovníků magistrátu. Děkuji jim za náročnou víkendovou a noční práci,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M), které v kritických dnech vedl krizový štáb a také dnes pověřil jednotlivé pracovníky konkrétními úkoly k napravování škod.

Radnice nyní kontroluje stav cca 300 kilometrů komunikací ve městě po působení velké vody. Zatím nejsou hlášeny žádné velké škody na silnicích a chodnících. Pokud občané zaznamenají jakoukoliv poruchu na silnicích, chodnících, například podemletí apod., mohou ji neprodleně hlásit například Munipolisem nebo přímo na odbor dopravy. Pomohou tak k rychlejšímu vyřešení, protože silniční síť ve městě je velmi rozsáhlá.

POVODŇOVÝ ODPAD

Odbor životního prostředí zajišťuje přistavení velkoobjemových kontejnerů na povodňový odpad do konkrétních lokalit. Město řeší také konkrétní požadavky občanů na přistavení kontejnerů (požadavek s konkrétní adresou je možno oznámit na zivotni@frydekmistek.cz). Obyvatelé, kteří mají vytopené sklepy či jinak zasažené příbytky, se s žádostí o pomoc stále mohou obracet na hasiče.

ZÁKAZY VSTUPU NA LÁVKY, DO PARKŮ, LESŮ

Velká voda se „vyřádila“ na červené lávce u úřadu práce. Mostek zůstává i nadále uzavřen a projde co nejdříve důkladnou kontrolou a revizí statiky. Zavřena je také lávka „U Žida“. Radnice důrazně nedoporučuje lidem procházet parky a lesy. Půda je velmi podmáčená a stále hrozí lámání a pády stromů. Technické služby jsou v terénu, odklízejí popadané větve a stromy, čistí vpusti. Lidé by měli dávat pozor na kanály. Velká voda některým z nich „vyrazila“ poklopy, mohou zcela chybět, nebo být uvolněné.

Voda v řece Ostravici v neděli 15. září nad ránem dosáhla 3. povodňového stupně. Zaplavila částečně cyklostezku a rozlila se do ulice Míru. Problematickým se ukázalo místo na sídlišti Slezská, kde kanalizace nestačila pojmout velké množství vody z potoků místní části Panské Nové Dvory. Voda se držela v laguně u čerpací stanice a přelévala se do přilehlé ulice J. Čapka, kde zatopila parkoviště a kolektory společnosti DISTEP. Na místo byli povoláni hasiči, kteří odčerpávali vodu z ulic a zatopených kolektorů.

Po nočním jednání krizového štábu se nakonec ukázalo, že není nutné zahájit evakuaci osob, avšak město ve spolupráci s Českým červeným křížem v neděli připravilo do rezervy tělocvičnu jedné ze základních škol jako evakuační prostor pro osoby z více postižených oblastí v kraji a podrží ji k dispozici po tři dny.

Kritickým místem při velké vodě se ukázala být také státem zrekonstruovaná Rubikova křižovatka, jejíž odtoky nedokázaly pojmout velké množství vody, stejně jako průtah pod „Rubikovkou“.

„Jsem rád, že nemuselo dojít k evakuaci. Pracujeme ale dál a ihned jsme vyhodnotili dvě kritická místa, na která se nyní zaměříme. V případě Rubikovky budeme apelovat na průzkum kanalizace ideálně kamerovými zkouškami a na pročištění vpustí. Na Panských Nových Dvorech budeme kontrolovat toky. Vyvoláme jednání s Ředistelstvím silnic a dálnic, s Povodím Odry a Severomoravskými vodárnami a dalšími subjekty, abychom předešli problémům v těchto lokalitách při obdobných situacích v budoucnu,“  nastínil primátor Petr Korč.

Od noci v sobotu 14. září nešla na mnoha místech ve městě elektřina v důsledku poruch zprvu na téměř 200 trafostanicích ČEZU. Společnost na odstranění závad pracovala ještě v nedělní poledne a v domácnostech postupně zapínala proud.

Frýdku-Místku a obcím na toku Ostravice poskytla nejzásadnější ochranu před velkou vodou přehrada Šance. Díky rozsáhlé rekonstrukci, kterou přehradní nádrž prošla v letech 2015 až 2018, je připravena na 10 000letou vodu.

„Potvrdilo se, že rekonstrukce přehrady, kterou zajistilo Povodí Odry, měla velký smysl. Při rekonstrukci byl odtěžen ujíždějící svah, který byl použit na navýšení hráze. Současně byl zvětšen retenční prostor pod hrází. Před rekonstrukcí, v roce 1997, byla situace velmi kritická, nyní nás přehrada zachránila. Děkujeme Povodí Odry za tato zásadní opatření na přehradě,“ sdělil náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

V povodňovém stavu se ukazuje být důležitou také připravenost každého vlastníka nemovitosti, který je ze zákona povinen svůj majetek ochránit. Vyplatí se mít pro všechny případy připraveny například vlastní pytle s pískem.

„Poděkování patří také všem subjektům, které empaticky nabídly pomoc v podobě občerstvení hasičům,“ dodal primátor Petr Korč.

Zprávu budeme aktualizovat o souhrn zásahů hasičů a škod na zeleni.